Liudmila Samsonova a fost eliminată în turul doi la WTA Roma, după ce a fost învinsă în două seturi de Diana Shnaider, scor 6-1, 6-3.

Liudmila SamsonovaFoto: ROB PRANGE / AFP / Profimedia

Liudmila Samsonova, învinsă de Diana Shnaider în turul doi la Roma

Liudmila Samsonova (17 WTA) s-a oprit în turul doi al turneului WTA de la Roma.

Favorita numărul 15 a fost învinsă în două seturi de Diana Shnaider, ocupanta locului 62 WTA, în urma unui meci ce a durat o oră și 28 de minute.

Pentru Samsonova, eliminarea din turul doi de la Roma vine după eliminarea din turul doi la Miami, înfrângerea din runda inaugurală de la Stuttgart și eliminarea din turul trei de la Madrid.

Pentru Diana Shnaider, urmează duel în turul trei cu câștigătoarea meciului dintre Emma Navarro (22 WTA) și Paula Badosa (126 WTA).

WTA Roma are loc în perioada 7-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $5.509.771 și face parte din categoria „WTA 1000”. Campioana en-titre este kazaha Elena Rybakina.