Sari direct la conținut

Liderul cecen Ramzan Kadirov: Hodorkovski a devenit "inamicul tuturor musulmanilor" in urma sprijinului adus Charlie Hebdo

HotNews.ro

Liderul cecen Ramzan Kadirov a apreciat joi ca fostul oligarh si opozant rus Mihail Hodorkosvki a devenit „inamicul tuturor musulmanilor” dupa ce acesta din urma a facut apel la publicarea de caricaturi cu profetul Mahomed in semn de sprijin fata de saptamanalul francez Charlie Hebdo, potrivit Mediafax.

„Prin actiunile sale stupide, Hodorkovski si-a pus o cruce pe viitorul sau. El s-a transformat in inamicul tuturor musulmanilor din lume si, prin urmare, in inamicul meu personal”, a scris pe contul sau de Instagram Ramzan Kadirov, aflat la conducerea Ceceniei, o mica republica musulmana din Caucazul rus.

„Sunt sigur ca in scumpa sa Elvetie exista mii de cetateni care respecta legea si care ii vor cere socoteala”, a adaugat el.

Mihail Hodorkovski, care traieste in exil in Elvetia dupa ce a stat aproape zece ani in inchisoare in Rusia, a facut apel, miercuri, la publicarea de caricaturi cu profetul Mahomed in semn de sprijin fata de publicatia satirica franceza Charlie Habdo, al carei sediu din Paris a fost vizat in aceeasi zi de un atac insotit de strigatul „Allah Akbar!”. Douasprezece persoane au fost ucise in acest atac.

„Daca jurnalistii formeaza o comunitate demna, atunci de maine nu ar trebui sa apara publicatii fara caricaturi cu profetul”, a scris Hodorkovski pe contul sau de Twitter.

Abonați-vă la „Rațiunea, înapoi!”
Newsletterul săptămânal în care jurnalistul Gabriel Bejan explică cele mai importante evenimente din politică, economie și actualitate internațională.
Interviuri cu experți, reportaje exclusive și analize care pun lucrurile în perspectivă.
ARHIVĂ COMENTARII
INTERVIURILE HotNews.ro