Ungaria ar putea bloca pachetul de recuperare economică al UE dacă va fi condiționat de respectarea statului de drept

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2020, 14:27 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: Profimedia Images/PuzzlePix/Shutterstock Editorial
Premierul ungar Viktor Orban a declarat vineri că planul de recuperare economică al Uniunii Europene ar fi inacceptabil dacă fondurile vor fi legate de condiții privind respectarea statului de drept și că Budapesta și-ar putea exercita dreptul de veto ca o ultimă opțiune, relatează Reuters.

Cei 27 de lideri ai Uniunii se vor întâlni în persoană săptămâna viitoare pentru prima dată de la izbucnirea pandemiei pentru a discuta bugetul multianual al UE și detaliile pachetului de recuperare economică postpandemie.

„Am putea să folosim dreptul de veto (asupra acordului final), deoarece trebuie să fie o decizie unanimă dar asta ar însemna că ne-am confrunta cu celelalte 26 de țări. Ar trebui folosit doar ca o ultimă opțiune”, a declarat Viktor Orban pentru radioul de stat ungar.

UE inteționează să cheltuie 750 de miliarde de euro pentru ajutorarea statelor cel mai grav afectate de pandemie, bani despre care Orban a afirmat că trebuie distribuiți „corect” și „flexibil”.

„Un lucru trebuie evitat cu atenție: amestecarea [pachetului] cu politica. Aceasta e cea mai importantă condiție a Ungariei”, potrivit lui Viktor Orban.

Declarația prim-ministrului ungar vine după ce la începutul săptămânii Věra Jourová, vicepreşedinte al Comisiei Europene și comisar european pentru Justiție a afirmat că respectarea normelor statului de drept şi combaterea corupţiei vor fi condiţii pentru alocarea fondurilor europene, inclusiv a celor pentru relansare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1804 vizualizari

  • -7 (27 voturi)    
    vedeti de ce e nasoala UE? (Vineri, 10 iulie 2020, 14:31)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ca toti mocofanii au drept de vot. pai cum vine sa-ti bage bete-n roate niste neica nimeni gen ungaria, romania, bulgaria, polonia?
    • -1 (7 voturi)    
      Depinde ce definitii sunt (Vineri, 10 iulie 2020, 14:56)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      E corecta conditionarea asta, doar ca nu sunt organisme in masura sa judece punctual, factual, cum vreti chestii de natura politica. Ce e aia "stat de drept"? E CC, e Parlamentul, e majoritatea? Statul de drept e interpretabil si intrucat nu exista constitutie europeana pe bune nu prea ai pe ce sa te ghidezi.
      Si tratat fiscal exista si a fost incalcat de multe ori dai ales de "granzi". S-a intamplat ceva? Nu, pentru ca erau "too big to fail". Daca Germania ar incalca "statul de drept" nu ar fi nici o sanctiune niciodata. Ungaria, Polonia imediat. Desi respectivele guverne sunt cat se poate de democrate.
      Deci problema nu consta in masura (foarte buna sin pct meu de vedere) ci din interpretarea ei. Statul de drept a fost sau nu incalcat cand l-au dat jos pe basescu peste noapte cu toate necunoscutele si nebuniile de atunci. Unii ar zice da, unii nu. Intrebarea este cine spune ADEVARUL, ca sa poti aplica acele sanctiuni pe cuvantul adevarului.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu cumva sunt puse împreunâ greșit? (Vineri, 10 iulie 2020, 14:58)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Chiar ungaria, romania, bulgaria, polonia sunt la fel?
      Sigur, sigur?
    • +6 (6 voturi)    
      hehe (Vineri, 10 iulie 2020, 15:01)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      purrrrfect! Ocazie cu care ceilalti 26 le vor da ungurilor un sut in fund cu un HUEXIT. Ca sa se invete minte. Iar ungurii vor realiza ca daca vor cu Orban Viktor, vor cu Moscova.

      Daca vor cu UE atunci sa se abtina de la furat.
      Purrrrfekt, am mai zis?
    • -3 (5 voturi)    
      dar (Vineri, 10 iulie 2020, 15:13)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      cand scoti proigturi uriase de la mocofani e bine, nu?
  • +9 (9 voturi)    
    Ca sa vedeti... (Vineri, 10 iulie 2020, 14:47)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...cat de jegos este acest personaj care submineaza UE din interior...Se cam stie ca Viktor Orban e o sluga a lui Putin...Deci cei 33 miliarde de euro alocate noua, vor putea fi conditionate de acest nemernic cu mentalitate de secol XVII...Cred ca cat de curand, UE ar trebui sa il puna la punct, la fel cum s-a intamplat si cu grecul Tsipras la un moment dat...Deasemenea, anexa partidului lui Fidesz din Romania, UDMR-ul nu are alt rol decat acela de subminare a noastra din interior...A se vedea doar ieri, ce amendate au propus la legea izolarii si carantinei, cum ne-ar vrea pe toti in infectati si in genunchi!!!
  • +6 (8 voturi)    
    marea porcarie a UE (Vineri, 10 iulie 2020, 15:04)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    e ca trebuie unaimitate. Ar trebui sa modifice naibii tratatele alea si sa treaca legile cu, sa zicem 80% sau 90%. Cand e necesar 100%, mereu se va gandi unul care sa santajeze pe restul.
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Vineri, 10 iulie 2020, 15:14)

    liviu_ [utilizator]

    poate acum se prinde si ue cat de proasta e ideea cu unanimitate!

    se trezeste un infractor, care nici nu ascundeca e infractor si nu vrea conditionarea banilor!
    asta ar trebui dat in judecata de urgenta si ungaria sa fie zburata din UE petnru nerespectarea tratatelor!
  • +8 (8 voturi)    
    Lol (Vineri, 10 iulie 2020, 15:20)

    mitg [utilizator]

    Atunci ar fi bine ca pachetul sa fie transpus intr-o forma EU minus 1.
    • +1 (1 vot)    
      Asta ar fi cea mai buna solutie, asa e (Vineri, 10 iulie 2020, 15:53)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...
  • -2 (2 voturi)    
    CU asemenea " valori" nu ai ce cauta in UE ! (Vineri, 10 iulie 2020, 15:46)

    petre1267778010294 [utilizator]

    Ipocritii si cei lipsiti de coloana vertebrala care a ajuns din simpli aplaudaci oameni cu "viziuni" progresiste, profund democrate formati la Universitatea Central Europeana finantata de Sörös, care azi si-au schimbat tonalitatea in care latra pentru ca de, fratele mai mare le-a promis ca atunci cand se fac mari le cumpara bicicleta
    daca nu chiar o Lada sport. Si bineinteles mana care i-a dat de mancare va fi muscate cu ferocitate . Imi e asa de greata, incat asa cum scriau si altii, le urez go go ieeest tovarasi si luati si pe polaci cu voi... cine se aseamana , se aduna !!! NU aveti loc printre adevaratii europeni !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Asa este cand le dai voie unor neica nimeni (Vineri, 10 iulie 2020, 15:49)

    Adry@n [utilizator]

    UE o ducea bine fara tari precum ungraria, polonia, romania. Acum sufla si in iaurt, cand e vorba de serbia sau ucraina parca zic pas. Ne-am fript cu niste izmene carpite o data.
    Mai era o veorica prin parlamentul european care spunea sa nu imi zica europa mie ce sa facem noi la noi in tara. Idee e ca tarile astea manru nationaliste visau cu lacrimi in ochi sa fie bagate in seama de Paris, Berlin, Viena, Bruxel... Sa le intinda cineva o mana sa ii scoata din mocirla, visau sa drepturi si egalitati, la posibilitatea de a face trade cu vestu. Acum ca nu mai e cazul fac ce a facut si UK si fereasca dumnezeu sa ajungem sa votam si noi dca mai vrem UE sau nu. Ca inca defilez cu datele de la pisa 42% analfabeti functionali, astia vor crede ce le zice un alt dobitoc nu stiu eu ce e aia UE...
  • -1 (3 voturi)    
    Normele UE sa fie aplicate pt toate statele (Vineri, 10 iulie 2020, 16:24)

    animatron [utilizator]

    Nu doar pentru cei mai mici si mai saraci din UE, pentru ca asta nu ar fi doar ipocrizie, ar fi si discriminare cu tenta rasista (in acceptiunea larga care i se da acum acestui "cuvant-valiza").

    Daca institutiile UE ar da o definitie limpede a ceea ce inseamna "stat de drept" si care sunt limitele care trebuie intotdeauna respectate, nu ar exista proteste si controverse nesfarsite intre UE si statele aflate in infractiune.

    Cum nu exista asa ceva, ne lovim de fiecare data de acuzatii reciproce de propaganda si populism.

    Odata adoptate (fie si cu majoritate) astfel de obligatii, ele trebuie asumate si aplicate, apoi verificate pentru toate tarile UE, nu doar pentru alea mai mici si mai putin influente, ar fi in totala contradictie cu democratia afisata de UE.

    Cei care tot aparati minoritati impotriva deciziilor majoritatii, ganditi-va ca acum se poate aplica exact aceeasi metoda (majoritatea decide contra unei minoritati) la adresa unor tari UE.

    Orban Viktor si FIDESZ-ul au convingerea ca "natiunea maghiara" va pieri, asimilata de valuri migratorii succesive in urmatoarele decenii, daca nu se apara in spatele unor protectii ridicate de "statul national".

    Pentru Budapesta, o "United States of Europe" ar insemna o catastrofa etnica pt maghiarime, drumul fara intoarcere al disparitiei ca popor in amestecul sutelor de milioane de alti "europeni" (intre care din ce in ce mai putini albi crestini).

    Romanii au alt ethos, colectiv ei au profitat diferit de oportunitatile istorice si nu au avut cand si cum sa-si cultive vreo idee de "superioritate" fata de alte popoare.

    Uitati-va la ce bascalie se face in Romania pe seama "dacopatilor", acei romani care incearca sa construiasca un imaginar colectiv puternic valorizator, cum au facut-o ungurii sau rusii.

    Romanii sunt foarte adaptabili si individualisti, asta le permite sa se "plieze" rapid pe diverse schimbari sociale ale epocii, Romania e mult mai dinamica decat o tara ca Ungaria blocata in trecutul fantasmagoric.