Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, partida din runda cu numărul șase a SuperLigii. Formația antrenată de Elias Charalambous mai are de așteptat cel puțin o etapă pentru cucerirea titlului.

Florinel ComanFoto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Sepsi Sfântu Gheorghe – FCSB 2-2, în play-off-ul SuperLigii

După remiza în fața Rapidului din etapa precedentă, FCSB a ratat victoria la Sfântu Gheorghe, care o putea duce la doar un pas de titlu chiar în această rundă.

Elevii lui Elias Charalambous au deschis scorul după doar nouă minute prin Florinel Coman, care a părăsit terenul accidentat zece minute mai târziu.

Gazdele au egalat în minutul 22, când Roland Varga a profitat de o pasă în adâncime a lui Alimi.

Intrat în locul lui Coman, David Miculescu și-a dus echipa în avantaj în minutul 34, cu un șut la colțul lung.

Sepsi a continuat să atace în partea secundă, iar echilibrul s-a restabilit în minutul 70, când Florin Ștefan a trimis balonul în poartă după o ieșire neinspirată a lui Târnovanu.

FCSB are un avans de 11 puncte față de următoarea clasată, Farul Constanța, în timp ce Sepsi rămâne ultima în play-off-ul SuperLigii, cu 28 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+5: Fluier final pe stadionul din Sfântu Gheorghe.

Min 90: De la margine s-au arătat cel puțin cinci minute de prelungiri.

Min 87: Lovitura liberă executată de Kallaku trece puțin pe lângă poarta bucureștenilor.

Min 70: GOOOL Sepsi. Florin Ștefan restabilește egalitatea cu o simplă formașitate, după ieșirea neinspirată a lui Târnovanu.

Min 60: Echilibru în primul sfert de oră al părții secunde, fără faze importante de poartă.

Min 46: S-a reluat partida de la Sfântu Gheorghe.

Min 45+3: Fluier final al primei părți, iar oaspeții conduc la limită.

Min 45+2: Ocazie mare Sepsi. Roland Varga putea realiza dubla, dar șutul său din careul mic lovește bara.

Min 45: Trei minute suplimentare sunt arătate de la margine.

Min 41: Ocazie mare pentru FCSB. Alexandru Băluță scapă singur cu portarul Niczuly, care reușește să respingă șutul atacantului.

Min 34: GOOOL FCSB. David Miculescu îi duce pe roș-albaștri din nou în avantaj, cu un șut la colțul lung.

Min 22: GOOOL Sepsi. Roland Varga restabilește egalitatea cu un șut lângă bară, după o pasă în adâncime trimisă de Alimi.

Min 19: Florinel Coman a resimțit dureri și iese de pe teren, iar în locul lui intră David Miculescu.

Min 9: GOOOL FCSB. Florinel Coman deschide scorul cu un șut plasat de la marginea careului, după o minge recuperată excelent de Darius Olaru.

Min 7: Încă o ocazie mare pentru FCSB. Șutul lui Alexandru Băluță din interiorul careului lovește bara covăsnenilor.

Min 1: Start de meci la Sfântu Gheorghe. FCSB ratează prima ocazie prin Octavian Popescu, al cărui șut este respins în corner de Ciobotariu, după ce îl driblase pe portarul Niczuly.

Echipele de start:

Sepsi: 33. Niczuly – 77. Aganovic, 4. Kecskes, 13. Ciobotariu, 3. Ștefan – 7. K. Varga, 24. Rența, 21. Alimi, 97. R. Varga – 96. Debeljuh, 11. Ștefănescu. Antrenor: Bernd Storck

Rezerve: 1. Moldovan, 98. Gedo – 23. Batzula, 20. Dumitrescu, 59. Kallaku, 10. Matei, 82. Ninaj, 17. Oroian, 27. Popșa, 18. Safranko

FCSB: 32. Târnovanu – 2. Crețu, 30. Ngezana, 5. Dawa, 33. Radunovic – 16. Lixandru, 8. Șut, 27. Olaru – 10. Popescu, 25. Băluță, 7. Coman. Antrenor: Elias Charalambous

Rezerve: 1. Udrea, 99. Vlad – 20. Antwi, 6. Haruț, 11. Miculescu, 18. Pandele, 3. Panțîru, 23. Oct. Popescu, 80. Radaslavescu

Partida de la Sfântu Gheorghe este condusă la centru de arbitrul Andrei Moroiță.