Universitatea Craiova a învins luni FCSB, scor 2-0, într-un meci fără miză pentru noua campioană a României, în runda cu numărul opt din play-off-ul SuperLigii. Oltenii au revenit pe locul secund.

Jucătorii Universității CraiovaFoto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Universitatea Craiova – FCSB 2-0, în play-off-ul SuperLigii

Partida de pe stadionul Ion Oblemenco a început cu gazdele în atac, iar Raul Silva a deschis scordul după doar patru minute, după un corner executat de Houri.

Fără mai mulți titulari, FCSB a replicat prin Octavian Popescu și David Miculescu, dar fără rezultat pe tabelă.

În minutul 71, Andrei Ivan a majorat scorul cu o reluare de lângă Haruț, după centrarea lui Vlădoiu.

Cinci minute mai târziu, roș-albaștrii au primit penalti după un fault al lui Houri asupra lui Darius Olaru, dar căpitanul echipei antrenate de Elias Charalambous a ratat execuția de la punctul cu var.

Rezultatul o duce pe Universitatea Craiova pe locul secund al clasamentului, la egalitate de puncte cu CFR Cluj, dar cu golaveraj mai bun.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Craiova și FCSB.

Min 90+6: Fluier final în Bănie.

Min 90: De la margine s-au arătat cel puțin 5 minute de prelungiri.

Min 77: Penalti ratat de FCSB. Darius Olaru irosește o lovitură de la 11 metri obținută tot de el după un fault al lui Houri.

Min 71: GOOOL Universitatea Craiova. Andrei Ivan duce scorul la 2-0 cu largul concurs al lui Târnovanu, după o centrare a lui Vlădoiu.

Min 63: Laurențiu Popescu intervine excelent la șutul lui Darius Olaru.

Min 55: Ocazie mare FCSB. Octavian Popescu scapă singur spre poarta oltenilor și încearcă un lob care trece însă puțin pe lângă bară.

Min 46: S-a reluat partida din Bănie.

Min 45+1: Fluier final al primei părți. Gazdele au avantaj minim.

Min 45: Un singur minut de prelungire pentru prima repriză.

Min 28: Șutul de la distanță al lui Mekvabishvili trece puțin pe lângă poarta roș-albaștrilor.

Min 25: Duel echilibrat în Bănie. Cele două formații nu au oferit prea multe situații de poartă.

Min 4: GOOOL Universitatea Craiova. Raul Silva deschide scorul cu un șut printre picioarele lui Târnovanu, după un corner executat de Houri la care Markovic a trimis balonul în bară.

Min 1: Start de meci pe stadionul Ion Oblemenco.

Echipele de start:

Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpățînă, Zajkov, Silva, Bancu - A. Crețu, Mekvabishvili - Danciu, Houri, A. Ivan - Markovic. Antrenor: Costel Gâlcă

Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Soiri, Badelj, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, D. Barbu, Bana, Mitriță, Blesa

FCSB: Târnovanu - Antwi, Lixandru, Dawa, Ov. Popescu – Alhassan, Șut, Olaru – Băluță, D. Miculescu, Oct. Popescu. Antrenor: Elias Charalambous

Rezerve: Udrea, Vlad, Crețu, Panțăru, Haruț, Pandele, Chiricheș, Toma, Radaslavescu, David Popa.