​Qinwen Zheng a fost eliminată în turul doi al turneului WTA de la Madrid, după ce s-a retras în setul al doilea al disputei cu Yulia Putintseva, la 2-0. Primul set l-a pierdut cu 7-5.

Qinwen ZhengFoto: Eibner-Pressefoto/Roger Buerke / imago sportfotodienst / Profimedia

Qinwen Zheng s-a retras în setul al doilea al disputei cu Yulia Putintseva

Qinwen Zheng s-a oprit în turul doi al turneului WTA de la Madrid.

Jucătoarea clasată pe locul 8 în ierarhia WTA s-a retras în setul al doilea al meciului cu Yulia Putintseva (50 WTA), la scorul de 2-0 pentru adversara sa.

Zheng a pierdut primul set la mare luptă, cu scorul de 7-5, dar a fost forțată să se retragă în actul al doilea, din cauza unei accidentări.

Așadar, sportiva din Kazakhstan va juca în turul trei cu Caroline Dolehide (56 WTA), cea care a trecut în turul doi de Anhelina Kalinina (32 WTA), scor (6)6-7, 6-2, 6-3.

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie - 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.