Skip to content
Blogul lui Morar

Replici pe cale de disparitie

Ieri, in timp ce imi purtam pasii lenesi spre casa, cu privirea infipta in pamant, ma cutremura o intrebare.

”Nu va suparati, cat aveti ceasul?”

Voce de proletar. Retina i-a facut urgent perchezitia corporala: n-avea ceas, n-avea mobil. Intrebarea asta, ”nu va suparati, cat aveti ceasul?”, a avut in clipa aia exact parfumul Acelui Timp pe care l-am pierdut definitiv, exact gustul inghetatei Polar si intocmai – dar intocmai – piscatura pe limba a Brifcorului si mangaierea Lamaitzei.

„Replici celebre” primite de la cititori

runbaby:“duduie, fiti buna”

nebunu: “dati din mana in mana pana in fund(,) la taxatoare”…

elena: -doua lapte si patru iaurt, va rog! (adica “dati-mi, va rog, doua sticle cu lapte si patru borcane cu iaurt”)

-nu mai avem sifoane!

-vind mobila sufragerie 4 piese . Astept provincia.

-am un Pif. Vrei sa ne uitam impreuna?

Citeste toate replicile postate. Adauga replicile tale pe Blogul lui Mihai Morar