Replici pe cale de disparitie
Ieri, in timp ce imi purtam pasii lenesi spre casa, cu privirea infipta in pamant, ma cutremura o intrebare.
”Nu va suparati, cat aveti ceasul?”
Voce de proletar. Retina i-a facut urgent perchezitia corporala: n-avea ceas, n-avea mobil. Intrebarea asta, ”nu va suparati, cat aveti ceasul?”, a avut in clipa aia exact parfumul Acelui Timp pe care l-am pierdut definitiv, exact gustul inghetatei Polar si intocmai – dar intocmai – piscatura pe limba a Brifcorului si mangaierea Lamaitzei.
„Replici celebre” primite de la cititori
runbaby:“duduie, fiti buna”
nebunu: “dati din mana in mana pana in fund(,) la taxatoare”…
elena: -doua lapte si patru iaurt, va rog! (adica “dati-mi, va rog, doua sticle cu lapte si patru borcane cu iaurt”)
-nu mai avem sifoane!
-vind mobila sufragerie 4 piese . Astept provincia.
-am un Pif. Vrei sa ne uitam impreuna?
Citeste toate replicile postate. Adauga replicile tale pe Blogul lui Mihai Morar