Euro 2024: Spania vs Croaţia – Reeditarea ultimei finale din Nations League

Minge de fotbal, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Spania – Croaţia, meci contând pentru Grupa B a turneului final al Campionatului European, este programat, sâmbătă, 15 iunie, de la ora 19:00, pe Olympiastadion din Berlin, şi va fi transmis în direct de Pro TV.

PUBLICITATE. Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, are loc în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi aduce la start 24 de echipe (campioana en titre este Italia).

Spania şi Croaţia, două dintre echipele cu pretenţii la fazele superioare ale competiţiei, se întâlnesc în prima partidă-şoc de la Euro 2024.

Spania a ajuns la Campionatul European după ce a terminat pe locul 1 în Grupa A din preliminarii, în care a acumulat 21 puncte, cu cinci mai multe decât a doua clasată, Scoţia, şi la distanţă mare de Norvegia (15p), Georgia (8p) şi Cipru (0p).

În partidele de verificare din luna martie, selecţionata condusă de Luis de la Fuente a pierdut cu Columbia, scor 0-1 pe teren neutru, la Londra, şi a remizat acasă, la Madrid, cu Brazilia, pentru ca în meciurile amicale din luna iunie, ambele disputate pe teren propriu, să se impună lejer cu Andorra, scor 5-0, şi cu Irlanda de Nord, scor 5-1.

Ibericii, câştigători ai ultimei ediţii (2023) din Nations League (au învins în finală chiar Croaţia, 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 5-4 la penalty-uri), ocupă locul 8 în clasamentul FIFA şi vor mai juca în Grupa B de la Euro 2024 cu Italia (20 iunie) şi cu Albania (24 iunie).

Spania are în palmares trei titluri continentale, cucerite în 1964, 2008 şi 2012 (din 1980 şi până acum a lipsit la o singură ediţie, cea din 1992).

Croaţia s-a calificat la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 2 în Grupa D din preliminarii, cu 16 puncte, cu unul mai puţin decât Turcia, şi la distanţă mare de Ţara Galilor (12p), Armenia (8p) şi Letonia (3p).

În luna martie, reprezentativa condusă de Zlatko Dalic a participat la un turneu amical în Egipt, unde a pierdut cu Tunisia, 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-5 la penalty-uri, după care a trecut de naţionala ţării gazdă cu 4-2, pentru ca în partidele de verificare din luna iunie să se impună acasă cu Macedonia de Nord, scor 3-0, şi în deplasare cu Portugalia, scor 2-1.

Croaţia, locul 3 la CM 2022 din Qatar, ocupă locul 10 în clasamentul FIFA şi va mai juca în Grupa B de la Euro 2024 cu Albania (19 iunie) şi cu Italia (24 iunie).

Croaţia a evoluat la şapte turnee finale continentale după desprinderea de Iugoslavia (din 1996 şi până acum a ratat doar ediţia din 2000), dar nu a trecut niciodată de sferturile de finală.

Cele două echipe naţionale s-au confruntat la fiecare din ultimele trei ediţii ale Campionatului European: la Euro 2012, în faza grupelor, Spania – Croaţia 1-0; la Euro în 2016, tot în faza grupelor, Croaţia – Spania 2-1; la Euro 2020, în optimile de finală, Spania – Croaţia 5-3 după prelungiri (1-1 la pauză, 3-3 după 90 de minute).

Superbet oferă cota 1,25 pentru pronosticul 1X: victorie pentru Spania sau rezultat de egalitate în meciul cu Croaţia.