Aryna Sabalenka, calificare la pas în sferturile WTA Berlin

Aryna Sabalenka, Foto: Jean-Francois Badias / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Berlin, după ce a învins-o în două seturi pe Daria Kasatkina, scor 6-1, 6-4.

Aryna Sabalenka, victorie categorică în duelul cu Daria Kasatkina din optimile

Cap de serie numărul doi la acest turneu, jucătoarea din Belarus a învins-o fără emoții pe Daria Kasatkina, în urma unui meci ce a durat doar 62 de minute.

A fost a șaptea victorie pe care Sabalenka a obținut-o în duelurile cu Daria Kasatkina. Rusoaica a câștigat doar două dispute contra sportivei din Belarus.

În faza sferturilor, Aryna Sabalenka o va întâlni pe Anna Kalinskaya (24 WTA), cea care a profitat de retragerea Marketei Vondrousova (5).

Daria Kasatkina – Aryna Sabalenka (2) 1-6, 4-6

German Open 2024 este un turneu din categoria WTA 500, care se desfășoară în perioada 17-23 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de 780.637$. Campioana en-titre este Petra Kvitova.