Spania s-a calificat în optimile EURO 2024 – Succes lejer în fața campioanei europene

Spania, nationala de fotbal. Foto: Mohamad Hosaini/NurPhoto/Shutter / Shutterstock Editorial / Profimedia

Spania a obținut joi seară calificarea în optimile EURO 2024, după ce s-a impus cu scorul de 1-0 în fața Italiei, în cel de-al doilea meci al grupei B.

Spania – Italia 1-0

Naționala Spaniei și-a confirmat forma bună în care se află și a devenit a doua echipă calificată în optimile Campionatului European.

Ibericii lui Luis de la Fuente au dominat Italia într-un meci disputat pe Veltins Arena, însă, în ciuda numeroaselor ocazii, la pauză scorul a fost 0-0.

În a doua repriză, Spania a presat constant la poarta lui Donnarumma, iar în cele din urmă a venit și golul.

În urma unei centrări periculoase venite din banda stângă, Riccardo Calafiori a încercat să intervină pentru a îndepărta pericolul, însă a trimis în proprie poartă (min 55).

Spania a mai avut și alte șanse de a marca. Dacă șutul lui Yamal a trecut agonizant pe lângă bară, cel trimis de Nico Williams a nimerit bara.
.
Ibericii puteau înscrie până și în prelungiri, dar portarul italienilor a intervenit excelent, iar rezultatul a rămas 1-0.

Cu această victorie, Spania este a doua echipă calificată în optimile EURO 2024, după Germania.