Sari direct la conținut

Euro 2024: Belgia vs România – Tricolorii, gata pentru o nouă surpriză

HotNews.ro
Minge de fotbal, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Belgia – România, meci contând pentru Grupa E a turneului final al Campionatului European, este programat, sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00, pe RheinEnergieStadion din Koln, şi va fi transmis în direct de Pro TV.

Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, are loc în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi aduce la start 24 de echipe (campioana en titre este Italia).

Rezultate Grupa E:

România – Ucraina 3-0 (Stanciu 29, R. Marin 53, Drăguş 57)

Belgia – Slovacia 0-1 (Schranz 7)

Slovacia – Ucraina 1-2 (Schranz 18 / Shaparenko 54, Yaremchuk 79).

Clasament Grupa E:

1. România 3p 1m (3-0)

2. Slovacia 3p 2m (2-2)

3. Ucraina 3p 2m (2-4)

4. Belgia 0p 1m (0-1).

Belgia, care a cedat surprinzător în prima partidă de la turneul final, scor 0-1 cu Slovacia, şi România, care a făcut senzaţie la debutul la Euro 2024, scor 3-0 cu Ucraina, se întâlnesc într-un meci care le-ar putea aduce tricolorilor, în cazul unei victorii, calificarea în optimile de finală ale competiţiei din Germania (şi un egal ar fi aproape sinonim cu ieşirea din grupă).

Belgia, calificată en fanfare la Euro 2024, este obligată să câştige pentru a rămâne cu şanse la fazele eliminatorii, după 0-1 cu Slovacia, primul eşec pentru „diavolii roşii” după o serie de 15 meciuri fără înfrângere.

Naţionala condusă de Domenico Tedesco a remizat în ambele partide de pregătire din luna martie, disputate în deplasare, 0-0 cu Irlanda şi 2-2 cu Anglia, şi a câştigat cele două meciuri amicale din luna iunie, ambele disputate pe teren propriu, 2-0 cu Muntenegru şi 3-0 cu Luxemburg.

Belgia ocupă locul 3 în clasamentul FIFA şi va mai juca în Grupa E de la Euro 2024 cu Ucraina (26 iunie).

Belgia este prezentă pentru a şaptea oară la un turneu final continental, iar cea mai mare performanţă o reprezintă finala din 1980, scor 1-2 cu Germania (RFG).

România, calificată din nou la Campionatul European după o pauză de opt ani, după ce a câştigat grupa din preliminarii fără înfrângere, este aproape de accesul în optimile de finală ale competiţiei, după cele trei puncte imense cucerite în partida cu Ucraina.

Reprezentativa condusă de Edi Iordănescu nu a reuşit să câştige nici măcar unul dintre cele patru meciuri amicale disputate în 2024: în luna martie a remizat acasă cu Irlanda de Nord, scor 1-1, apoi a pierdut cu Columbia pe teren neutru, la Madrid (Spania), scor 2-3, iar în luna iunie a terminat la egalitate, în Ghencea, 0-0 cu Bulgaria şi tot 0-0 cu Liechtenstein.

„Tricolorii” sunt pe locul 46 în clasamentul FIFA şi vor mai juca în grupa E de la Euro 2024 cu Slovacia (26 iunie).

România a mai participat la cinci turnee finale continentale, primul în 1984 şi ultimul în 2016, reuşind să treacă o singură dată de faza grupelor, în 2000, când a fost eliminată în sferturile de finală de Italia (scor 0-2).

Cele două echipe naţionale s-au confruntat ultima oară într-un meci amical, disputat pe 14 noiembrie 2012, când România a câştigat cu Belgia, scor 2-1 (au fost 12 întâlniri în total, câte cinci succese de fiecare parte şi două remize).

Superbet oferă cota 2,00 pentru pronosticul PsFX: rezultat de egalitate, la pauză sau la final, în meciul Belgia – România.