Euro 2024: Germania a evitat înfrângerea în prelungiri și s-a calificat în optimi de pe primul loc al Grupei A

Nationala Germaniei, la Euro 2024
Nationala Germaniei, la Euro 2024 / Sursa foto: Frank Augstein / AP / Profimedia

Germania a marcat golul egalizator contra Elveției în minutul 92 (scor final 1-1), țara gazdă a Euro 2024 obținând calificarea în optimile turneului final european de pe primul loc al Grupei A.

Ndoye (28) a deschis scorul pentru elvețieni în minutul 28, iar nemții au obținut remiza în prelungiri, atunci când Fullkrug a marcat cu o lovitură de cap în minutul 92.

S-a încheiat 1-1, iar Germania a obținut calificarea în optimile de la Euro 2024 de pe primul loc al Grupei A.

În cealaltă partidă a serii, Ungaria a trecut de Scoția, scor 1-0, printr-un gol marcat în minutul 90+10: a punctat Csoboth.

Grupa A, clasament final

1 Germania 7 puncte / calificată în optimi
2 Elveția 5 / calificată în optimi
3 Ungaria 3
4 Scoția 1

Germania și Elveția au obținut calificarea în optimi, Ungaria trebuie să aștepte rezultatele din celelalte grupe de la Euro 2024 pentru a vedea dacă va ajunge printre cele mai bune opt echipe de pe Bătrânul Continent (în optimi pătrund și cele mai bune patru echipe clasate pe locul 3).