Sari direct la conținut

Campioana europeană se califică dramatic în optimi, cu un gol marcat în minutul 90+8 – Spania, victorie fără gol primit cu Albania

HotNews.ro
Jucătorii Italiei Foto: Ebrahim Noroozi / AP / Profimedia

Croația a fost la un pas de a obține calificarea în optimile EURO 2024, însă Italia a egalat în al 8-lea minut de prelungire, meciul încheindu-se cu scorul de 1-1. Tot în grupa B s-a mai jucat Albania – Spania, încheiat cu victoria ibericilor, scor 1-0.

Croația – Italia 1-1 / Albania – Spania 0-1

Naționala antrenată de Luciano Spalleti își continuă povestea la EURO 2024, după ce a obținut dramatic o calificare în optimi.

Luka Modric a deschis scorul pentru Croația în minutul 55, după ce mai devreme ratase o lovitură de la 11 metri.

Intrat pe teren în minutul 81, Mattia Zaccagni a restabilit egalitatea în al 8-lea minut de prelungire, iar reușita sa a adus calificare pentru italieni.

În celălalt meci al serii, Spania a obținut al treilea succes consecutiv la EURO 2024, după ce a învins Albania la limită, cu scorul de 1-0.

Ferran Torres a marcat după doar 13 minute cu o execuție plasată, cu care a stabilit și scorul final al partidei.

Deși au existat ocazii de ambele părți în repriza a doua, unele chiar mari în contul spaniolilor, scorul a rămas neschimbat.