România vs Slovacia – Ora de start și cine transmite meciul care ne poate duce în optimile Euro 2024

Suporteri români la Euro/Profimedia

România joacă miercuri, de la ora 19:00, meciul decisiv pentru calificarea în optimile Euro 2024 contra Slovaciei. Partida va fi în direct pe ProTV, dar și LiveText pe Golazo.ro, site-ul nostru de sport.

Pe Frankfurt Arena, tricolorii lui Edi Iordănescu vor da peste Slovacia în ultimul meci pe care-l vor susține în Grupa E de la Euro 2024.

De-a lungul timpului, Slovacia și România s-au întâlnit de 11 ori: două victorii pentru slovaci, 4 remize și cinci succese ale tricolorilor. Golaveraj 20-12 în favoarea României.

Arbitrul partidei va fi Daniel Siebert, din Germania, acesta fiind ajutat de asistenții Jan Seide și Rafael Foltyn (tot din Germania). Al patrulea oficial va fi Felix Zwayer, în timp ce în camera VAR (video arbitraj) va fi Bastian Dankert.

În acest moment, există trei variante de calificare pentru România, în funcție de locul pe care tricolorii-l vor ocupa la finalul zilei de miercuri.

• De pe locul 1 – România poate juca împotriva Olandei sau a Sloveniei.
  • De pe locul 2 – Ar urma un duel cu Franța.
  • De pe locul 3 – Tricolorii ar urma să joace contra Spaniei sau Angliei.

EURO 2024, Clasament Grupa E

1 România 3 puncte (3-2 golaveraj)

2 Belgia 3p (2-1)

3 Slovacia 3p (2-2)

4 Ucraina 3p (2-4)

>> CALCULE: De ce golul miraculos al Ungariei în minutul 10 de prelungiri cu Scoția a dus România mai aproape de calificare

Rezultatele consemnate până acum în Grupa E de la Euro 2024

România – Ucraina 3-0
Belgia – Slovacia 0-1
Slovacia – Ucraina 1-2
Belgia – România 2-0

Vor avea loc:

Slovacia – România (26 iunie, de la ora 19:00) / LiveText pe Golazo.ro, site-ul nostru de sport

Ucraina – Belgia (26 iunie, de la ora 19:00).

Să vină Slovenia! România are un singur adversar accesibil pentru optimi! Cum evităm granzii Spania, Anglia, Franța și Olanda