Euro 2024: Anglia vs Elveţia – Momentul adevărului pentru britanici

Minge de fotbal, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Anglia – Elveţia, meci contând pentru sferturile de finală ale turneului final al Campionatului European, este programat, sâmbătă, 6 iulie, de la ora 19:00, pe Merkur Spiel-Arena din Dusseldorf, şi va fi transmis în direct de Pro TV.

Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, se desfăşoară în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi a adus la start 24 de echipe (campioana en-titre este Italia).

Anglia, care mai degrabă a dezamăgit până acum, şi Elveţia, una dintre revelaţiile turneului final, se întâlnesc în cea de-a treia partidă din sferturile de finală de la Euro 2024.

Câştigătoarea dintre Anglia şi Elveţia va juca în semifinale cu învingătoarea partidei Olanda – Turcia (programată, sâmbătă, 6 iulie, de la ora 22:00).

Anglia, finalistă la ediţia precedentă şi una dintre favoritele la cucerirea trofeului european, s-a calificat în sferturile de finală de la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 1 în Grupa C, în care a înregistrat următoarele rezultate: 1-0 cu Serbia (Bellingham 13), 1-1 cu Danemarca (Kane 18 / Hjumland 34) şi 0-0 cu Slovenia, după care a trecut în optimile de finală de Slovacia, 1-1 după 90 de minute, 2-1 după 120 de minute (Bellingham 90+5, Kane 91 / Schrany 25).

Selecţionata lui Gareth Southgate este cea mai valoroasă de la Campionatul European, dacă ne raportăm la informaţiile oferite de site-urile de specialitate, având patru dintre cel mai bine cotaţi şase fotbalişti de la Euro 2024 (lider este Jude Bellingham, evaluat la 180 de milioane de euro).

Anglia este pe locul 4 în clasamentul FIFA şi a lipsit doar în 2008 de la ultimele zece turnee finale continentale, cea mai mare performanţă a britanicilor fiind finala pierdută în 2021, cu Italia, scor 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 2-3 după executarea loviturilor de departajare.

Elveţia a ajuns în această fază a competiţiei după ce a terminat pe locul 2 în Grupa A, în care a înregistrat următoarele rezultate: 3-1 cu Ungaria (Duah 12, Aebischer 45, Embolo 90+3 / B. Varga 66), 1-1 cu Scoţia (Shaquiri 26 / McTominay 13) şi 1-1 cu Germania (Ndoye 28 / Fullkrug 90+2), pentru ca în optimile de finală să elimine deţinătoarea trofeului, Italia, scor 2-0 (Freuler 37, Vargas 46).

Reprezentativa lui Murat Yakin Elveţia a ajuns la opt partide la rând fără eşec şi are doar o înfrângere în ultimele 18 meciuri disputate, 0-1 cu România, la Bucureşti, în preliminariile pentru Euro 2024.

Elveţia, care ocupă locul 19 în clasamentul FIFA, a mai participat la alte cinci turnee finale continentale (primul în 1996), iar la precedentele două a trecut de faza grupelor, fiind eliminată în optimile de finală (2016) şi, respectiv, în sferturile de finală (2021).

Cele două echipe naţionale s-au întâlnit ultima oară în 2022, într-un amical disputat pe Wembley, la Londra, când Anglia a câştigat cu Elveţia, scor 2-1.

Superbet oferă cota 1,28 pentru pronosticul 1X: victorie pentru Anglia sau rezultat de egalitate în meciul cu Elveţia, în timpul regulamentar de 90 de minute.