Euro 2024: Olanda vs Turcia – Şansă imensă pentru „portocala mecanică”

Minge de fotbal, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Olanda – Turcia, meci contând pentru sferturile de finală ale turneului final al Campionatului European, este programat, sâmbătă, 6 iulie, de la ora 22:00, pe Olympiastadion din Berlin, şi va fi transmis în direct de Pro TV.

Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, se desfăşoară în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi a adus la start 24 de echipe (campioana en-titre este Italia).

Olanda, în creştere după parcursul dezamăgitor din faza grupelor, şi Turcia, una dintre revelaţiile turneului final, se întâlnesc în cea de-a patra partidă din sferturile de finală de la Euro 2024.

Câştigătoarea dintre Olanda şi Turcia va juca în semifinale cu învingătoarea partidei Anglia – Elveţia (programată, sâmbătă, 6 iulie, de la ora 19:00).

Olanda s-a calificat în sferturile de finală de la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 3 în Grupa D, în care a bifat următoarele rezultate: 2-1 cu Polonia (Gakpo 29, Weghorst 83 / Buksa 16), 0-0 cu Franţa şi 2-3 cu Austria (Gakpo 47, Depay 75 / Malen 6a, Schmid 59, Sabitzer 80), pentru ca în optimile de finală să treacă de România, scor 3-0 (Gakpo 20, Malen 83, 90+3).

Reprezentativa care îl are ca selecţioner pe Ronald Koeman a pierdut doar de două ori în ultimele 11 meciuri, o dată chiar la Campionatul European din Germania, 2-3 cu Austria, iar în opt din precedentele nouă confruntări susţinute de „portocala mecanică” s-au marcat peste 2,5 goluri.

Olanda, care ocupă locul 7 în clasamentul FIFA, are în palmares un titlu european, cucerit în 1988 (2-0 într-o finală cu URSS), şi a lipsit o singură dată, în 2016, de la ultimele zece turnee finale ale Campionatului European.

Turcia a ajuns în această fază a competiţiei după ce a terminat pe locul 2 în Grupa F, în care a bifat următoarele rezultate: 3-1 cu Georgia (Mert Muldur 25, Arda Guler 65, Kerem Akturkoglu 90+5 / Mikautadze 32), 0-3 cu Portugalia (Bernardo Silva 21, Samet Akaydin 28a, Bruno Fernandes 56) şi 2-1 cu Cehia (Hakan Calhanoglu 51, Cenmk Tosun 90+4 / Soucek 66), iar în optimile de finală a eliminat-o pe Austria, scor 2-1 (Demiral 1, 59 / Gregoritsch 66).

Selecţionata care îl are pe banca tehnică pe italianul Vincenzo Montella a încasat cel puţin un gol în fiecare partidă disputată la Euro 2024 şi a avut doar rezultate cu peste 2,5 goluri.

Turcia ocupă locul 40 în clasamentul FIFA şi este la al treilea turneu final continental consecutiv (aceasta este a şasea prezenţă), iar cea mai mare performanţă la un Campionat European este semifinala disputată în 2008, scor 2-3 cu Germania.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în preliminariile pentru CM 2022 din Qatar, când fiecare dintre ele s-a impus pe teren propriu, Turcia, în tur, cu 4-2, iar Olanda, în retur, cu 6-1.

Superbet oferă cota 1,85 pentru pronosticul GG: ambele echipe să marcheze, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Olanda – Turcia.