CE înot: Daria Silişteanu, medalie de aur în proba de 100 m spate juniori

Inot, probă feminină / Sursa foto: Michael Reaves / Getty images / Profimedia

Daria-Măriuca Silişteanu a cucerit medalia de aur în proba de 100 metri spate, duminică, la Campionatele Europene de juniori de la Vilnius (Lituania).

Silişteanu a fost cronometrată cu timpul de 1 min 00 sec 72/100, fiind urmată în clasamentul final de unguroaica Lora Komoroczy, 1 min 01 sec 39/100, şi de iberica Estella Llum Tonrath Nollgen, 1 min 01 sec 49/100.

În proba similară masculină, Alexandru Constantinescu s-a clasat în imediata apropiere a podiumului (locul patru), în 55 sec 38/100, devansat de italianul Daniele Del Signore (54.68), de irlandezul John Shortt (54.74) şi de cehul Jakub Jan Krischke (55.18).

La 400 m liber, Robert-Andrei Badea a încheiat pe locul cinci, în 3 min 53 sec 89/100, în timp ce Nandor Nagy a fost al şaptelea, în 3 min 54 sec 36/100. Andrei Proca (3:57.86) s-a oprit în serii.

În finala feminină de la 400 m liber, Rebecca-Aimee Diaconescu, sportivă calificată la JO 2024 (în proba de 200 m liber), s-a clasat pe şapte, în 4 min 17 sec 17/100. Diana Stiger (4:19.28), Ioana Ştirbu (4:21.58) şi Briana Păun (4:32.97) nu au trecut de serii, informează Agerpres.

România (Daria-Măriuca Silişteanu, Brigitta Vass, Denisa-Maria Bacalu, Rebecca-Aimee Diaconescu) s-a clasat pe locul şapte în finala probei de ştafetă feminină 4×100 m mixt, în 4 min 08 sec 91/100.

La ştafetă 4×100 m mixt masculin, România (Robert Badea, Matei State, Vlad Mihalache, Darius Coman) a ratat calificarea în finală (3:45.66).

România, șapte medalii la CE înot juniori – Locul patru în clasamentul pe medalii

România a încheiat competiţia cu un bilanţ de şapte medalii, patru de aur, câştigate de Vlad-Ştefan Mihalache (200 m fluture), Robert-Andrei Badea (200 m mixt, 400 m mixt) şi Daria-Măriuca Silişteanu (100 m spate), două de argint, prin Rebecca-Aimee Diaconescu (200 m liber) şi Aissia-Claudia Prisecariu (200 m spate), şi una de bronz, obţinută de Alexandru Constantinescu (200 m spate).

România a ocupat locul patru în clasamentul pe medalii, devansată de Italia (13 (aur) – 9 (argint) – 3 (bronz)), Ungaria (4-3-4) şi Turcia (4-3-3).