Wimbledon 2024, competiția surprizelor – Va avea cel puțin o finalistă în premieră

Emma Navarro / Sursa foto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Emma Navarro a oferit marea surpriză a zilei de duminică de la Wimbledon 2024, sportiva din SUA eliminând-o pe compatrioata Coco Gauff (favorită doi). Pe partea inferioară de tablou sunt cunoscute duelurile din sferturi, iar turneul de Grand Slam de la All England Club va avea parte de cel puțin o finalistă în premieră.

Cap de serie 19 la Londra, Emma Navarro a practicat un joc impecabil contra favoritei Coco Gauff, victoria conturându-se după o oră și 16 minute, scor 6-4, 6-3.

Câștigătoare de Grand Slam (US Open 2023) și finalistă la Roland Garros (2022), Gauff a încercat din răsputeri să aibă un răspuns pe măsura jocului adversarei, dar eforturile au fost în zadar.

Într-o altă partidă a zilei, surprinzătoarea Lulu Sun (123 WTA) a eliminat-o pe favorita gazdelor, Emma Răducanu. Partida a fost una intensă, cu răsturnări de scor și momente de încordare maximă.

A fost 6-2, 5-7, 6-2 pentru Lulu, iar Răducanu (135 WTA) a părăsit competiția de Grand Slam în optimi.

În celelalte dueluri ale zilei, Jasmine Paolini și Donna Vekic au trecut de Madison Keys, respectiv Paula Badosa.

Wimbledon 2024, partide disputate deja în optimi

Donna Vekic – Paula Badosa 6-2, 1-6, 6-4
Jasmine Paolini – Madison Keys 6-3, 6-7(6), 5-5 (abandon Keys)
Lulu Sun – Emma Răducanu 6-2, 5-7, 6-2
Emma Navarro – Coco Gauff 6-4, 6-3

În partea inferioară de tablou de la Wimbledon 2024, vom avea parte în sferturi de duelurile:

Lulu Sun – Donna Vekic

Jasmine Paolini (7) – Emma Navarro (19)

Învingătoarele din cele două meciuri se vor întâlni în semifinale.

Au rămas de disputat în optimi, partea superioară de tablou

Yulia Putintseva – Jelena Ostapenko (13)
Danielle Collins (11) – Barbora Krejcikova (31)
Elena Rybakina (4) – Anna Kalinskaya (17)
Elina Svitolina (21) – Xinyu Wang

Dintre toate jucătoarele rămase în acest moment în competiție, doar Elena Rybakina a ajuns într-o finală de Wimbledon, în 2022, atunci când jucătoarea care reprezintă Kazahstanul a câștigat trofeul după o finală cu Ons Jabeur.

Wimbledon se desfășoară în perioada 1-14 iulie și se joacă pe iarbă. Este dotat cu premii totale în valoare de £50.000.000. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Marketa Vondrousova (eliminată deja din turneu).