Conference League: CFR Cluj, doar o remiză în duelul cu Neman Grodno – Calificarea se joacă la Gyor / Final cu scandal în Gruia după ce ardelenii au cerut două penalty-uri

Dan Petrescu Foto: Vlad Suheschi / imago sportfotodienst / Profimedia

CFR Cluj a remizat joi seară pe teren propriu cu Neman Grodno, scor 0-0, în prima manșă a turului doi preliminar al UEFA Conference League. Formația antrenată de Dan Petrescu putea primi două lovituri de la 11 metri.

CFR Cluj – Neman Grodno 0-0

Oaspeții au început mai tare partida, iar prima ocazie de gol le-a aparținut. Pantya a executat o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, însă mingea trimisă de acesta s-a dus peste poartă.

Alykulov a trecut și el pe lângă deschiderea scorului, dar Răzvan Sava a respins mingea în lateral.

Prima ocazie a echipei lui Dan Petrescu a venit în minutul 21, când Tachtsidis a reluat din voleu pe lângă poartă.

Muhar și-a încercat și el norocul cu un șut, dar mingea a fost prinsă de Belov.

Imediat după pauză, Bîrligea a avut și el șansa de 1-0, dar a șutat pe lângă poartă.

În minutul 71 CFR a fost privată de o lovitură de la 11 metri, după ce arbitrul de tușă a ridicat eronat fanionul pentru un ofsaid.

Chiar și în prelungirile partidei, clujenii au cerut din nou lovitură de la 11 metri, după un henț evident în careul echipei din Belarus.

Returul este programat pentru data de 1 august la Gyor.