SuperLiga: Remiză albă între FC Hermannstadt și CFR Cluj

Dan Petrescu, Foto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

FC Hermannstadt și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat în etapa cu numărul 10 din SuperLiga.

Formația sibiană a demonstrat din nou că este o „nucă tare” pe teren propriu și a obținut un punct din meciul cu vicecampioana României.

FC Hermannstadt – CFR Cluj 0-0, în etapa #10 din SuperLiga

Primele ocazii ale partidei le-au aparținut celor de la CFR, însă Muțiu i-a blocat de fiecare dată pe Kamara și Louis Munteanu.

Hermannstadt a încercat să răspundă, însă șutul puternic al lui Ianis Stoica a trecut pe lângă poarta lui Popa. Înainte de pauză, Abeid a încercat să înscrie cu un voleu din apropierea porții, dar l-a nimerit pe același Muțiu.

Trupa lui Marius Măldărășanu a început mai bine repriza secundă, dar Popa a fost atent la execuția surprinzătoare a lui Balareu și a respins în corner.

În minutul 56, Abeid a avut din nou o șansă importantă: a combinat cu Munteanu, dar a tras pe lângă poartă dintr-o poziție bună.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a acumulat 13 puncte și se află pe locul 7, în timp ce CFR Cluj ocupă locul 4, cu 15 puncte.