SuperLiga: Petrolul o surclasează pe Hermannstadt și urcă pe locul 2 – „Dublă” reușită de puștiul Rădulescu

Jucătorii echipei Petrolul Ploiești. Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Petrolul Ploiești a urcat provizoriu pe locul al doilea în clasamentul SuperLigii, după ce a surclasat-o pe FC Hermannstadt, scor 4-1, în primul meci al etapei a 11-a.

Petrolul Ploiești – FC Hermannstadt 4-1, în etapa #11 din SuperLiga

„Lupii galbeni” au avut nevoie de doar 6 minute pentru a deschide scorul. Ricardinho a înscris cu capul, după un corner executat de Hanca.

Doar 5 minute mai târziu, același Hanca a bifat un nou assist: Mihnea Rădulescu (19 ani) a marcat cu un șut plasat de la marginea careului.

În minutul 26, Rădulescu a reușit „dubla” după o pasă primită de la Tudorie.

Începutul reprizei secunde le-a dat speranțe jucătorilor lui Marius Măldărășanu. Ianis Stoica a centrat la bara a doua, iar Buș a înscris cu o lovitură de cap.

Scorul final a fost stabilit de Gicu Grozav (’63), după o fază creată de Akosah-Bempah.

Au evoluat echipele:

• Petrolul: Zima – Ricardinho, Papp, Huja, Dumitriu – T. Keita – M. Rădulescu (D. Ilie 90), Hanca (Moussaki 76), Jyry (Botogan 90), Grozav (R. Bucur 90) – Tudorie (Akosah-Bempah 56). Antrenor: Mehmet Topal
  • Hermannstadt: Muţiu – Antwi, Găman, Ionuţ Stoica, Tiago Goncalves – Neguţ (S. Balaure 46), Murgia (Selimovic 76), A. Ivanov (Kujabi 76), Ianis Stoica (R. Popescu 75) – A. Chiţu (R. Deaconu 84), S. Buş. Antrenor: Marius Măldărăşanu

Grație acestui succes, Petrolul a acumulat 18 puncte și a urcat pentru moment pe locul al doilea în ierarhia primei ligi. De cealaltă parte, FC Hermannstadt ocupă locul 7, cu 13 puncte.

Pentru trupa lui Mehmet Topal urmează meciul cu UTA Arad (deplasare, 4 octombrie, de la ora 18:00), în timp ce FC Hermannstadt o va întâlni pe Sepsi Sfântu Gheorghe (acasă, 6 octombrie, de la ora 13:30).