Skip to content

„Slab”. Cum comentează Zelenski refuzul lui Putin de a accepta o întâlnire faţă în faţă

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că respingerea de către omologul său rus Vladimir Putin a propunerii sale de a organiza o întâlnire pentru a pune capăt conflictului de peste patru ani din Ucraina demonstrează că liderul de la Kremlin „alege încă războiul”, scrie Agerpres.

„Din păcate, partea rusă alege încă războiul, toată lumea a auzit răspunsul. Un răspuns slab. Pur și simplu nu vrea să pună capăt războiului”, a spus Zelenski.

„Cred că acest răspuns a dezamăgit mulți oameni din întreaga lume”, a mai spus liderul de la Kiev. „El nu vrea să schimbe nimic, nu vrea să recunoască faptul că războiul său place doar lui şi celor care scot bani din el – toţi erau astăzi foarte zâmbitori. Asta înseamnă că banii din Rusia trebuie să se reducă, iar presiunea asupra Rusiei să crească”, a cerut Zelenski în mesajul său video de vineri seară.

Președintele rus Vladimir Putin a afirmat vineri că nu vede în acest moment niciun motiv pentru a se întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski atât timp cât un acord de pace nu este schițat, după ce acesta din urmă i-a adresat în ziua precedentă o scrisoare deschisă în care-i cere o întâlnire față în față pentru a încheia războiul dintre țările lor.

„Nu văd interesul unei întâlniri. Aceasta nu ar avea interes decât pentru partea ucraineană, cu scopul de a opri înaintarea forțelor noastre armate”, a spus Putin, vineri, vorbind la Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg.

Președintele ucrainean îi cere în scrisoare o întâlnire, dar nu la Moscova sau Kiev, ci într-o țară terță, precum Elveția sau o țară arabă. Primul pas, continuă Zelenski, trebuie să fie un armistițiu și un schimb de prizonieri, începând cu civilii și copiii răpiți de Rusia.

La finalul scrisorii, Zelenski îl amenință pe Putin că, dacă nu pune capăt războiului, va trebui să lupte pentru propria sa existență, argumentând că istoria arată că atunci când Rusia obosește urmează o schimbare.

Zelenski a anunțat un schimb de prizonieri

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a mai anunţat în discursul de seară că 186 de ucraineni care erau prizonieri de război, majoritatea militari, s-au întors acasă, schimburile de prizonieri fiind singurele rezultate concrete ale tentativelor de negociere cu Rusia până acum, notează News.ro.

„În schimbul de astăzi se află persoane cu boli grave şi care au suferit răni. Schimburile nu sunt uşoare, dar au loc. Însă pregătim etapele următoare. Este important faptul că în acest an am organizat deja şapte acţiuni, aducând înapoi 1.429 de persoane în total”, a precizat Zelenski.

Pe plan diplomatic, el a spus că se pregătesc întâlniri „care ar putea fi utile”, inclusiv „formate cu partea americană”.

Pe de altă parte, Zelenski a menţionat că a aprobat „noi operaţiuni” care să fie întreprinse de Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU), în condiţiile în care în ultimul timp Ucraina a întreprins acţiuni tot mai îndrăzneţe pe teritoriul rus.