A doua favorită, eliminată în optimi la WTA Bad Homburg

Liudmila Samsonova Foto: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liudmila Samsonova a fost eliminată în optimile turneului WTA Bad Homburg, după ce a fost învinsă în trei seturi de Katerina Siniakova, scor 3-6, 7-6(3), 3-6.

Liudmila Samsonova, eliminată de Katerina Siniakova în optimi la WTA Bad Homburg

Liudmila Samsonova (15 WTA) a fost oprită în faza optimilor la WTA Bad Homburg.

Cap de serie numărul doi la turneul din Germania, aceasta a fost învinsă în trei seturi de Katerina Siniakova (27 WTA), campioana din 2023, la capătul unui meci ce a durat două ore și 33 de minute.

A fost a doua victorie pentru Siniakova în duelurile cu Liudmila Samsonova (Siniakova conduce cu 2-1).

În sferturi, aceasta o va întâlni pe Donna Vekic (49 WTA), cea care a trecut în optimi de Ekaterina Alexandrova (22 WTA, cap de serie numărul șase).

WTA Bad Homburg are loc pe iarbă, în perioada 23-29 iunie, face parte din categoria „500”, are premii totale în valoare de € 802,237, iar campioana en-titre este Katerina Siniakova (s-a impus în 2023).