Al patrulea favorit, eliminat un sferturile ATP Kitzbuhel după un meci de peste trei ore și jumătate

Pedro Martinez Foto: BEAUTIFUL SPORTS /Pajonk / imago sportfotodienst / Profimedia

Pedro Martinez a fost eliminat în sferturile turneului ATP de la Kitzbuhel, după ce a fost învins în trei seturi de Facundo Diaz Acosta, scor 7-6(2), 3-6, 4-6.

Pedro Martinez, învins de Facundo Diaz Acosta în sferturile ATP Kitzbuhel

Pedro Martinez (45 ATP) s-a oprit joi în sferturile turneului ATP de la Kitzbuhel.

Cap de serie numărul patru la turneul din Austria, jucătorul spaniol a cedat în trei seturi duelul cu Facundo Diaz Acosta (77 ATP), la capătul unui meci ce a durat trei ore și 34 de minute.

Pedro Martinez a reușit să câștige primul set la tiebreak, însă le-a pierdut pe următoarele două.

Acesta a fost al treilea duel direct dintre cei doi și este primul câștigat de Facundo Diaz Acosta.

Jucătorul din Argentina va întâlni în semifinale câștigătorul duelului dintre Sebastian Baez (1) și Hugo Gaston.

2024 Generali Open Kitzbuhel este un turneu din categoria ATP 250, ce se desfășoară în perioada 22-27 iulie. Se joacă pe zgură și este dotat cu premii totale în valoare de €579,320. Campionul en-titre este Sebastian Baez.