Anglia și Danemarca merg în optimile EURO 2024 – Criteriul incredibil care i-a favorizat pe danezi în duelul cu Slovenia

Jude Bellingham și fanii Angliei. Foto: Moritz Mueller / imago sportfotodienst / Profimedia

Naționala Angliei a remizat pe RheinEnergieStadion cu Slovenia, scor 0-0, în ultimul meci al grupei C la EURO 2024. Tot în aceeași grupă s-au mai întâlnit Danemarca și Serbia, iar rezultatul a fost același, 0-0.

Anglia – Slovenia 0-0 / Danemarca – Serbia 0-0

Englezii au controlat disputa cu Slovenia, dar nu au reușit să găsească drumul spre gol.

Saka a punctat pentru britanici în minutul 20, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Harry Kane a trecut și el pe lângă gol tot în prima repriză, dar Oblak a reținut șutul acestuia din careu.

Pe Allianz Arena din Munchen, Danemarca a avut un adevărat festival de ratări în duelul cu Serbia.

Veniți cu un moral bun după remiza cu Anglia, danezii au dominat jocul cu Serbia, însă nu au reușit să marcheze și au ratat ocazii mari la poarta lui Rajkovic.

Pentru că Danemarca și Slovenia au fost egale atât la puncte, cât și la golaveraj, dar și la numărul de cartonașe galbene primite, departajarea s-a făcut în baza locului ocupat în clasamentul FIFA.

Danemarca ocupă locul 21, în timp ce naționala Sloveniei este pe 57 la nivel mondial.