Sari direct la conținut

Apple va deschide un centru de cercetare in Shenzen

HotNews.ro
Apple va deschide un centru de cercetare in Shenzen

Apple va deschide un centru de cercetare-dezvoltare in Shenzen, anuntul venind la nici doua luni la anuntarea unui centru in Beijing, informeaza Reuters. Apple s-a aflat in relatii tensionate cu China, dar prin aceste investitii raporturile se schimba mult.

Anuntul a fost facut de CEO-ul Tim Cook, prezent la un forum de tehnologie desfasurat in metropola celebra pentru uriasele uzine producatoare de electronice.

Este un semn clar ca piata chineza devine super-esentiala pentru Apple care vrea sa isi adapteze mult mai bine produsele la cererile consumatorilor chinezi.

Apple s-a concentrat pe China in ultima vreme, in luna mai anuntand ca investeste un miliard de dolari in aplicatia de ride-sharing Didi Chuxing (cea care foarte recent a fuzionat cu Uber in China).

Apple a vandut in valoare de 40 miliarde dolari in China in primele trei trimestre ale anului fiscal

„Rațiunea, înapoi!” Un newsletter despre alegeri în care jurnalistul Gabriel Bejan explică ce se întâmplă în această perioadă politică.
Dincolo de breaking news, confuzie și dezinformare, în fiecare marți și vineri.
ARHIVĂ COMENTARII
INTERVIURILE HotNews.ro