Audiențe tv. Un milion de români au urmărit în fața televizoarelor cum David Popovici a devenit campion olimpic

David Popovici Foto: Inquam Photos / Colette Rochefort

Un milion de români s-au uitat la tv în fiecare minut la finala de la înot 200 m, câștigată de David Popovici, între orele 21.44 şi 21.48. Cei mai mulţi – peste 700.000, erau pe TVR 1, post care s-a plasat pe locul trei în top (situaţie rar întâlnită la postul public). Poziţie bună şi pentru Eurosport în topul audienţelor, scrie paginademedia.ro.

Dacă ne uităm la situaţia pe posturi, pe intervalul cursei Antena 1 a fost pe primul loc, cu Insula Iubirii (940.000 de telespectatori pe minut).

Şi la oraşe, cursa lui David Popovici a fost evenimentul serii: aproape 700.000 de telespectatori. Cum din cei 700.000, jumătate de milion erau pe TVR 1, iar 200.000 pe Eurosport, postul public a fost pe locul al doilea pe interval.

Şi tinerii au urmărit competiţia în care aurul olimpic a fost câştigat de David Popovici: 230.000 de telespectatori între 18 şi 49 de ani de la oraşe (din care 160.000 pe TVR 1). Locul trei pentru postul public şi patru pentru Eurosport.