Austria, prima victorie la EURO 2024

Naționala Austriei Foto: Sunday Alamba / AP / Profimedia

Naționala Austriei a obținut prima victorie de la EURO 2024, după ce a învins Polonia cu scorul de 3-1, într-un meci din cadrul grupei D.

Polonia – Austria 1-3

Veniți după eșecul la limită în fața Franței, austriecii au deschis rapid scorul în confruntarea de pe Olympiastadion din Berlin, iar Gernot Trauner a marcat pentru 1-0 în minutul 9, din pasa lui Mwene.

Polonia a revenit în meci în minutul 30 al partidei, când Krysztof Piatek a restabilit egalitatea.

În a doua repriză, jocul a curs în favoarea Austriei, care a reușit în cele din urmă să treacă din nou în avantaj în minutul 67. Christoph Baumgartner, jucătorul celor de la RB Leipzig, a punctat pentru 2-1.

Scorul final a fost stabilit în minutul 78 de Arnautovic, care a marcat din lovitură de la 11 metri.