Campioana en-titre, eliminată în faza optimilor – Joc dezastruos pentru selecționata lui Luciano Spalleti

Naționala Elveției Foto: Robert Michael / DPA / Profimedia

Italia a fost eliminată în faza optimilor de finală a EURO 2024, fiind învinsă clar de naționala Elveției, scor 2-0.

Elveția – Italia 2-0

Naționala de fotbal a Italiei a ratat șansa de a-și apăra titlul cucerit în anul 2021, echipa lui Luciano Spalleti fiind surclasată de Elveția, în primul meci din faza optimilor EURO 2024, disputat pe Olympiastadion din Berlin.

Scorul pauzei a fost 1-0, după o repriză controlată în totalitate de formația antrenată de Murat Yakin, care a și deschis scorul în minutul 37, prin Remo Freuler.

În a doua repriză, Italia a încercat cumva să echilibreze jocul, însă „Squadra Azzurra” s-a lovit de un adversar foarte pregătit din punct de vedere fizic.

Mai mult decât atât, Elveția a dat lovitura de grație în minutul 46, imediat după pauză, printr-o super-execuție a lui Ruben Vargas.

A fost și golul care a stabilit scorul final al acestei partide.

În faza sferturilor, Elveția va întâlni câștigătoarea duelului dintre Anglia și Slovacia.