Campionul de la ‘s-Hertogenbosch, eliminat în primul tur la Queen’s Club

Alex de Minaur Foto: Ben Stansall / AFP / Profimedia

Alex De Minaur a fost eliminat în primul tur al turneului Queen’s Club, după ce a fost învins în trei seturi de Lorenzo Musetti, scor 6-1, 4-6, 2-6.

Alex De Minaur, învins de Lorenzo Musetti în primul tur la Queen’s Club

Alex De Minaur, câștigător recent al turneului ‘s-Hertogenbosch, a fost eliminat în primul tur la Queen’s Club.

Cap de serie numărul doi la turneul londonez, De Minaur a cedat în trei seturi disputa contra italianului Lorenzo Musetti (30 ATP).

Deși a câștigat destul de categoric primul set, cu scorul de 6-1, australianul a fost învins la capătul a două ore și 6 minute de joc.

Cu această victorie, Musetti a egalat la 1 în duelurile directe cu Alex De Minaur.

În turul al doilea, Lorenzo Musetti va întâlni câștigătorul duelului dintre Daniel Evans (59 ATP) și Brandon Nakashima (63 ATP).

Queen’s Club este un turneu din categoria ATP 500 ce se desfășoară în perioada 17-23 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de 2.255.655€. Campionul en-titre este Carlos Alcaraz.