Sari direct la conținut

Carlos Alcaraz, în semifinale la Roland Garros 2024 – A eliminat unul dintre cei mai buni jucători pe zgură

HotNews.ro
Carlos Alcaraz, Foto: Christophe Ena / AP / Profimedia

Carlos Alcaraz a obținut calificarea în semifinalele turneului Roland Garros, după ce l-a învins în trei seturi pe Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 7-6(3), 6-4.

Carlos Alcaraz, victorie contra lui Stefanos Tsitsipas în sferturi la Roland Garros

Carlos Alcaraz este de neoprit în acest an la Roland Garros.

Fostul lider mondial, în prezent cap de serie numărul trei la Paris, a reușit o calificare la pas în careul de ași al Roland Garros, după ce a trecut de Stefanos Tsitsipas (9), la capătul unui meci ce a durat două ore și 18 minute.

Ibericul are un singur set pierdut pe zgura din Paris și se pregătește de duelul din semifinale cu Jannik Sinner (2).

Mai mult decât atât, Alcaraz ajunge la șase victorii în tot atâtea meciuri contra lui Stefanos Tsitsipas.

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.