Sari direct la conținut

Carlos Alcaraz, victorie lejeră în optimile Roland Garros 2024

HotNews.ro
Carlos Alcaraz, Foto: LaPresse / ddp USA / Profimedia

Carlos Alcaraz s-a calificat duminică în sferturile turneului Roland Garros, după ce l-a învins în trei seturi pe Felix Auger-Aliassime, scor 6-3, 6-3, 6-1.

Carlos Alcaraz, victorie în trei seturi cu Felix Auger-Aliassime la Roland Garros

Carlos Alcaraz a obținut calificarea în sferturile turneului Roland Garros.

Ibericul clasat pe locul 3 în ierarhia mondială s-a impus fără emoții în duelul cu Felix Auger-Aliassime (21 ATP), la capătul unui meci încheiat în două ore și 16 minute.

Alcaraz este la un pas de a egala cel mai bun parcurs al său pe zgura de la Paris, el fiind semifinalist în 2023.

În faza sferturilor, Carlos Alcaraz îl va înfrunta pe Stefanos Tsitsipas (9 ATP), cel care a trecut în patru seturi de Matteo Arnaldi (35 ATP).

Roland Garros 2024 – Tabloul masculin – Optimi de finală

Novak Djokovic (1) – Francisco Cerundolo (23)

Taylor Fritz (12) – Casper Ruud (7)

Alexander Zverev (4) – Holger Rune (13)

Alex De Minaur (11) – Daniil Medvedev (5)

Matteo Arnaldi – Stefanos Tsitsipas (9) 6-3, (4)6-7, 2-6, 2-6

Felix Auger-Aliassime (21) – Carlos Alcaraz (3) 3-6, 3-6, 1-6

Hubert Hurkacz (8) – Grigor Dimitrov (10)

Corentin Moutet – Jannik Sinner (2).

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.