Câștigătoare de Grand Slam, eliminată în optimi la WTA Birmingham

Sloane Stephens Foto: Anna Gowthorpe / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sloane Stephens a fost eliminată în optimile turneului WTA de la Birmingham, după ce a fost învinsă în două seturi de Elisabetta Cocciaretto, scor 6-4, 6-2.

Sloane Stephens, învinsă de Elisabetta Cocciaretto în optimi la Birmingham

Sloane Stephens (48 WTA) s-a oprit în optimile turneului WTA de la Birmingham.

Campioana din 2017 de la US Open a fost învinsă în două seturi de italianca Elisabetta Cocciaretto (44 WTA), în urma unui meci ce a durat o oră și 20 de minute.

Cu această victorie, Cocciaretto a echilibrat balanța duelurilor directe cu Sloane Stephens, acum scorul fiind de 1-1.

Elisabetta Cocciaretto își continuă parcursul de excepție de la Birmingham, după ce în runda inaugurală a eliminat-o pe Jelena Ostapenko, campioana de anul trecut.

În faza sferturilor, Elisabetta Cocciaretto va întâlni câștigătoarea duelului dintre Diana Shnaider (49 WTA) și Marie Bouzkova (37 WTA).

Rothesay Classic Birmingham este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 17-23 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de $267,082. Campioana en-titre este Jelena Ostapenko.