Ce scria presa din Slovacia în prima repriză a meciului Slovacia-România de la EURO 2024: „Suntem clar mai buni decât românii”

După golul marcat de Duda, presa slovacă a lăudat superioritatea propriei echipe. Tonul s-a mai atenuat după golul din penalty marcat de Răzvan Marin. Slovacia-România a fost 1-1 la pauză, scor care ne califica în optimi la EURO 2024.

Presa din Slovacia a exultat în primele minute ale partidei contra României de la Euro 2024. În momentul în care Duda a punctat cu capul după o centrare în mijlocul careului, jurnaliștii de la Sport.sk au scris în live textul meciului: ”Suntem clar mai buni decât românii”. De altfel, jurnaliștii slovaci au trecut în revistă mai multe ocazii avute de jucătorii proprii imediat după gol.

„Nu-i lăsăm pe români să joace prea mult, ceea ce este bine. Atacăm când mingea e la ei, îi punem sub presiune. Lobotka a făcut o treabă excelentă”, au scris aceștia.

A venit golul lui Marin după penaltyul scos de Hagi. Și alt ton. „Moment ghinionist pentru echipa noastră, este egal, dar trebuie să continuăm să jucăm”.