CFR Cluj – FC Botoşani 3-0 / Moldovenii au făcut figuraţie

Dan Petrescu Foto: Vlad Suheschi / imago sportfotodienst / Profimedia

Echipa CFR Cluj a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia FC Botoşani, în etapa a şaptea din Superligă, potrivit News.ro.

În prima repriză FC Botoşani a rezistat în Gruia, cu şansă, fără să primească gol, însă clujenii au rezolvat problema în minutul 52, când Mohammed Kamara a pasat şi Nkololo a deschis scorul.

Djokovic a majorat diferenţa pentru gazde, din lovitură liberă, în minutul 70, pentru ca Robert Filip să înscrie pentru 3-0 în minutul 87.

CFR Cluj s-a impus la scor de forfait şi e pe locul 5 în Superligă, cu 10 puncte. FC Botoşani a bifat a patra înfrângere şi are 6 puncte, fiind pe locul 13.

CFR CLUJ: M. Popa – F. Iacob (Mogoş 46), Aly Abeid, Bolgado (Kresic 76), Simas Rocha – A. Fică, Djokovic (R. Filip 85), A. Păun (Artean 82) – Nkololo, L. Munteanu, M. Kamara (Korenica 85). ANTRENOR: Dan Petrescu

FC BOTOŞANI: Kukic – Matricardi, G. Miron (Francisco Junior 67), Şeroni – Ale Diez, Ed. Florescu (Chică-Roşă 67), Aldair Caputo (Mouaddib 75), Ţigănaşu – L. Fulop (Kaprof 54), E. Lopez, Bodişteanu (G. David 74). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: L. Munteanu 37 / A. Diez 30

Arbitri: Robert Avram – Romică Bîrdeş, Nicuşor Marin