Skip to content

Consumul de energie din Republica Moldova a crescut după ce autoritățile au făcut apel la economisire / Subiectul a generat reacții pe rețelele sociale

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Consumul de energie electrică din Republica Moldova a fost cu aproximativ 1.000 MWh mai mare marți, 4 august, decât în ziua precedentă, în pofida apelurilor autorităților la populație de a economisi energie în orele de vârf. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei de la Chișinău, Dorin Junghietu, care a invocat și prețul mare la care este nevoită Republica Moldova să cumpere energie.

  • „Energia pe care o economisim este, în aceste zile, cea mai ieftină și cea mai sigură sursă de energie pe care o avem”, spune Junghietu.

Republica Moldova nu a reușit să acopere integral necesarul de electricitate în intervalul critic, între orele 21:00-23:00, și a fost nevoită să cumpere aproximativ 130 MWh de pe piețele regionale la prețuri de două-trei ori mai mari. Anunțul a fost făcut, miercuri, de premierul Vasile Tofan care a avertizat și că deficitul de energie din statele vecine riscă să se accentueze.

La rândul său, într-o postare publicată miercuri pe pagina sa de Facebook, ministrul Energiei al Republicii Moldova, Dorin Junghietu, a precizat că, deși apelul lansat marți a contribuit la reducerea consumului în orele de vârf, bilanțul întregii zile arată o creștere semnificativă a cererii.

„Dacă privim întreaga zi, consumul total de energie electrică în Republica Moldova a fost cu circa 1.000 MWh mai mare decât în ziua precedentă”, a transmis ministrul.

„Din păcate, prognozele meteo nu indică o schimbare semnificativă în perioada următoare. Nu sunt așteptate ploi importante în bazinul Dunării, iar debitele reduse continuă să afecteze producția de energie în întreaga regiune”, a mai spus demnitarul.

El a reluat apelul către populație de a limita consumul în orele de vârf.

„Fiecare megawatt-oră economisit înseamnă mai puțină energie cumpărată la prețuri foarte ridicate, mai puțină presiune asupra sistemului și un risc mai mic de a fi nevoiți să recurgem la măsuri excepționale. Energia pe care o economisim este, în aceste zile, cea mai ieftină și cea mai sigură sursă de energie pe care o avem”, a subliniat Junghietu.

Premierul: „Am cumpărat energie de două-trei ori mai scumpă”

În debutul ședinței Guvernului de la Chișinău, premierul Vasile Tofan le-a mulțumit instituțiilor care au îndemnat populația să reducă consumul de energie, dar a spus că eforturile nu au fost suficiente pentru a evita achizițiile de urgență.

„Ieri, în pofida încercărilor noastre de a economisi, totuși nu am identificat ca țară circa 130 MWh de energie în perioada de la ora 21:00 până la 23:00. Asta înseamnă că a trebuit să cumpărăm această energie la prețuri foarte mari, de două-trei ori mai scumpe, de pe bursă, pentru că există deficit de energie și în Ungaria, și în România, și în Bulgaria”, a declarat premierul.

Tofan a explicat că problemele se acumulează la nivel regional și reduc cantitatea de energie disponibilă pe piață.

„Ca să nu plătim prețuri mai mari, trebuie să stingem lumina și să fim mai economi cu energia, în special în perioada de seară. Ieri, perioada critică a fost între orele 21:00 și 23:00. Ține de banii noștri comuni”, a afirmat Tofan.

Acesta a adăugat că atât problema energiei, cât și cea a apei vor rămâne în prim-plan în perioada următoare, pe fondul secetei și al temperaturilor ridicate.

Consumul de energie electrică în Republica Moldova, datele „Moldelectrica”

„Deseară ieșim la plimbare pe câteva ore și stingem tot ce e posibil!”

Apelul lansat marți de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, prin care i-a îndemnat pe cetățeni să reducă consumul de energie în orele de vârf, a generat mai multe comentarii pe Facebook. Reacțiile au fost împărțite între cei care au spus că vor încerca să economisească energie, cei care au criticat autoritățile și cei care au răspuns cu ironii. Unii utilizatori și-au exprimat disponibilitatea de a respecta recomandările Ministerului Energiei.

„Sunt sigură că oamenii vor fi receptivi și vor folosi eficient energia! Pentru că până la urmă nouă ne trebuie și facem pentru noi! Deseară ieșim la plimbare pe câteva ore și stingem tot ce e posibil!”, a scris Tatiana Lîsenco.

Au existat însă și comentarii critice. „Doar suntem independenți energetic, surse diversificate… Cum se împacă asta cu afirmațiile repetate despre independență energetică și surse diversificate?”, a întrebat Ion Secrieru.

„Da când se poate de a trăi? După sistemul vostru? Numai la lumina zilei?”, a scris Tudor Mocanu, iar Mariana Pahomii a întrebat: „Voi tot faceți economii? Cei care faceți reguli?”.

„Eu pot să mă gândesc că, măria voastră, domnule ministru, trageți instituția PAS înapoi cu impunerea limitei care a mai existat în anii ’90. Uniți-vă la CET-1 cu două generatoare pe gaz și două la CET-2 Ciocana și ați rezolvat problema. Mai întrebați și pe alții. Așa e. Doamne ajută!”, a comentat Mihai Șalari.

Reacții similare au apărut și la postarea jurnalistului Alex Cozer, care a criticat faptul că mulți cetățeni nu au răspuns apelului de a economisi energie.

„Personal, a rămas conectat doar frigiderul. Și eram sigură că toată lumea înțelege situația, indiferent pe cât sunt de supărați. În astfel de cazuri poate de deconectat rețeaua, ca să prindă la minte și să le sensibilizeze conștiința”, a scris Eugenia Ciumac.

Tatiana Lîsenco a comentat că „Moldoveanul vede dușman și în omul de alături care îi vrea binele! Face totul înadins, ca să-i învețe minte, nu știu pe cine și cu orice preț! Societatea noastră este una bolnavă, manipulată, care se autodistruge și nu conștientizează. Uitați doar ce ping-pong este între autoritățile locale și Guvern, de mai mare rușinea, exemplu pentru acei ce nu au o viziune despre ce se întâmplă cu adevărat!”.

Au fost și comentarii care au interpretat lipsa de receptivitate a unei părți a populației drept o formă de protest față de guvernare.

„E altceva. Repulsie și indignare totală față de conducerea țării. Un fel de protest. Cum s-ar spune, “в темноте, но без вас” (“în întuneric, dar fără voi” – traduce din rusă – n.r.). Oricum, cu economie sau fără, o să ne ridicați tarifele și o să vă bateți joc în continuare de noi”, a comentat Constantin Mereacre.

Guvernul de la Chișinău a impus noi măsuri pentru reducerea consumului de energie și apă

Recent, Comisia Națională de Management al Crizelor, condusă de premierul Vasile Tofan, a aprobat un nou set de măsuri pentru gestionarea situației din sectorul energetic și a efectelor provocate de nivelul scăzut al apei din Nistru. Printre cele mai importante decizii se numără limitarea exporturilor comerciale de energie electrică între orele 18:00 și 22:00, reducerea cu cel puțin 30% a iluminatului din clădirile publice și spațiile comerciale și deconectarea, pe timpul nopții, a iluminatului decorativ, arhitectural și publicitar. 

Totodată, marile întreprinderi consumatoare de energie vor trebui să își mute activitatea în afara intervalelor de consum maxim, iar autoritățile au introdus restricții privind utilizarea apei, inclusiv interzicerea folosirii apei potabile pentru activități neesențiale și limitarea captării apei din Nistru pentru irigații la intervalul 21:00-06:00. 

Guvernul a decis, de asemenea, accelerarea procedurilor de autorizare pentru instalațiile de stocare și centralele fotovoltaice și eoliene dotate cu baterii, iar compania Energocom urmează să identifice surse alternative de energie și să prezinte scenarii de achiziție pentru următoarele 7-14 zile.