Croația ratează dramatic victoria în fața Albaniei – Emoții mari pentru calificarea în optimi

Luka Modric Foto: Ebrahim Noroozi / AP / Profimedia

Croația și-a continuat miercuri parcursul de coșmar de la Campionatul European din Germania, iar selecționata pregătită de Zlatko Dalić a remizat dramatic în duelul cu Albania, scor 2-2, într-un meci din cadrul grupei B.

Croația – Albania 2-2

Naționala Croației rămâne fără victorie la EURO 2024 după cel de-al doilea meci din grupe.

Cu Luka Modric în primul 11, Croația a jucat pe Volksparkstadion contra Albaniei, însă a ratat dramatic victoria pe final.

Albania a deschis scorul după doar 11 minute prin Qazim Laci, fotbalistul celor de la Sparta Praga reușind să marcheze din pasa lui Asani.

În a doua repriză, Croația a preluat total controlul jocului, având o posesie net superioară adversarului.

Eforturile băieților lui Zlatko Dalić au fost răsplătite în minutul 74, când Kramaric a restabilit egalitatea din pasa lui Budimir. La doar două minute distanță, croații au trecut în avantaj, după un autogol al lui Gjasula.

Deși jocul părea să se îndrepte către o victorie a Croației, albanezii au dat lovitura și au egalat în al cincilea minut de prelungire prin același Gjasula, cel care își înscrisese în proprie poartă.

Astfel, Croația rămâne cu un singur punct după două jocuri, la fel ca Albania și păstrează șanse mici la calificare.

În primul meci de la EURO 2024, Croația a pierdut categoric în fața Spaniei, scor 3-0. Din grupa B mai fac parte Spania și Italia.