Daria Kasatkina a câștigat turneul WTA Eastbourne

Daria Kasatkina Foto: IMAGO / imago sportfotodienst / Profimedia

Rusoaica Daria Kasatkina a câștigat finala turneului WTA de la Eastbourne, după ce a învins-o în două seturi pe Leylah Fernandez, scor 6-3, 6-4.

Daria Kasatkina, victorie în duelul cu Leylah Fernandez din finala WTA Eastbourne

Daria Kasatkina a câștigat turneul WTA de la Eastbourne.

Jucătoarea clasată pe locul 14 în ierarhia mondială a învins-o în marea finală pe Leylah Fernandez, ocupanta locului 30 WTA, la capătul unui meci ce a durat o oră și 54 de minute.

Semifinalista din 2022 de la Roland Garros a făcut un prim set aproape perfect, însă a avut mari dificultăți în actul secund.

Deși a dus scorul rapid la 3-0, Leylah Fernandez a avut o revenire de excepție și la un moment dat rusoaica era condusă cu 4-3.

Chiar și așa, Kasatkina nu a putut fi oprită din drumul spre trofeu și până la finalul meciului a mai reușit două breakuri.

Kasatkina jucase finala și în 2023, însă atunci a fost învinsă de Madison Keys, scor 6-2, 7-6(13).

Pentru succesul de la Eastbourne, Daria Kasatkina va fi recompensată cu un cec în valoare de $142,000 și 500 de puncte în ierarhia WTA la simplu.