David Popovici este senzațional! Românul și-a apărat titlul european și la 200 metri liber

David Popovici Foto: ANDREJ ISAKOVIC / AFP / Profimedia

David Popovici a cucerit cea de-a doua medalie de aur în cadrul Campionatelor Europene de Natație de la Belgrad. Românul a fost cel mai rapid în finala probei de 200 metri liber.

David Popovici, campion european la 100 și 200 metri liber pentru al doilea an la rând – Prestații de senzație la CE de Natație de la Belgrad

După ce miercuri și-a apărat titlul european la proba de 100 metri liber, David Popovici a avut o nouă prestație de senzație și a cucerit medalia de aur și în proba de 200 metri liber.

Sportivul legitimat la CS Dinamo București a controlat cursa în totalitate, reușind să oprească cronometrul la 1:43.13.

Pe locul secund s-a clasat Danas Rapsys (Lituania), 1:45.65, urmat de Antonio Djakovic (Serbia), 1:46.32.

David a avut cel mai bun timp din seria sa în semifinalele probei de 200 metri liber: 1:46.15.

El a făcut parte și din ștafeta de 4×100 metri liber a României, care a ocupat locul al cincilea.

David Popovici este al treilea cel mai rapid înotător din istorie pe această distanță (1:42.97, la CE Roma 2022), după germanul Paul Biedermann (1:42.00) şi legenda americană Michael Phelps (1:42.96).