Dorinel Munteanu, aproape de revenirea în SuperLiga: „Mai avem de discutat ultimele detalii”

Dorinel Munteanu a confirmat că se află în negocieri avansate cu Sepsi Sfântu Gheorghe, echipă pe care o va antrena după ce Valentin Suciu a fost demis.
Dorinel Munteanu va fi noul antrenor al echipei Sepsi Sfântu Gheorghe
Tehnicianul a luat o pauză după ce a plecat de la Oțelul Galați la finalul anului 2024, însă acum este pregătit să revină și dorește să ajungă cu Sepsi în cupele europene.
„Mai avem de discutat ultimele detalii care sunt foarte importante. Nu e vorba de partea financiară, ci de altă natură, lucruri care mă privesc. Sunt șanse mari să semnez. Am discutat și cu Attila Hadnagy, directorul sportiv, și în mod normal ar trebui să fie totul OK.
Aștept să îl cunosc în cursul zilei de astăzi pe domnul Laszlo Dioszegi pentru că dânsul este patronul echipei. Mi-am rezolvat și eu problemele personale și soția mea este în afara oricărui pericol
Obiectivul e clar barajul pentru cupele europene, dar trebuie să fim foarte atenți pentru că Sepsi este în premieră în play-out și e foarte diferit de play-off. E categoric mai dificil, jocurile sunt sub presiune pentru că sunt meciuri de 6 puncte.
Pentru Sepsi este o provocare, iar eu sunt pregătit să iau contact cu jucătorii și să îi atenționez chiar dacă sunt 4-5 puncte avans. Trebuie să ne concentrăm pentru obiectivul clubului, adică să terminăm pe locurile 7-8 ca să putem juca barajul pentru cupele europene. Rămâne doar să discut cu domnul Dioszegi de staff și de restul detaliilor”, a declarat Munteanu pentru fanatik.ro.
Luni, Sepsi OSK a fost învinsă pe teren propriu de Gloria Buzău, scor 2-1, în ultimul meci din prima etapă a play-out-ului SuperLigii.
Echipa covăsneană se află pe locul al doilea în play-out, cu 21 de puncte, unul mai puțin decât FC Hermannstadt.