Euro 2024: Elveţia vs Italia – Misiune dificilă pentru campioana en-titre

Minge de fotbal, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Elveţia – Italia, meci contând pentru optimile de finală ale turneului final al Campionatului European, este programat, sâmbătă, 29 iunie, de la ora 19:00, pe Olympiastadion din Berlin, şi va fi transmis în direct de Pro TV.

Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, are loc în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi aduce la start 24 de echipe (campioana en titre este Italia).

Elveţia, care a fost la câteva secunde să câştige grupa, şi Italia, aflată la un pas de a termina pe locul 3, se întâlnesc în partida de deschidere din optimile de finală de la Euro 2024. Învingătoarea va juca în sferturile de finală ale competiţiei cu Anglia sau Slovacia.

Elveţia s-a calificat în fazele eliminatorii ale Campionatului European după ce a terminat pe locul 2 în Grupa A, în care a înregistrat următoarele rezultate: 3-1 cu Ungaria (Duah 12, Aebischer 45, Embolo 90+3 / B. Varga 66), 1-1 cu Scoţia (Shaquiri 26 / McTominay 13) şi 1-1 cu Germania (Ndoye 28 / Fullkrug 90+2).

Reprezentativa lui Murat Yakin Elveţia are şapte partide la rând fără eşec şi doar o înfrângere în ultimele 17 meciuri disputate, 0-1 cu România, la Bucureşti, în preliminariile pentru Euro 2024.

Elveţia, care ocupă locul 19 în clasamentul FIFA, a mai participat la alte cinci turnee finale continentale (primul în 1996), iar la precedentele două a trecut de faza grupelor, fiind eliminată în optimile de finală (2016) şi în sferturile de finală (2021).

Italia a ajuns în optimile de finală de la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 2 în Grupa B, în care a bifat următoarele rezultate: 2-1 cu Albania (Bastoni 11, Barrella 16 / Bajrami 1), 0-1 cu Spania (Calafiori 55a) şi 1-1 cu Croaţia (Zaccagni 90+8 / Modric 55).

Squadra Azurra este neînvinsă în precedentele nouă confruntări directe cu Elveţia şi are şapte victorii în cele 13 meciuri de când este condusă de Lucaino Spalletti, pe lângă patru remize şi două eşecuri.

Italia ocupă locul 9 în clasamentul FIFA şi are în palmares două titluri continentale, cucerite în 1960 şi 2021 („squadra azzurra” participă pentru a opta oară consecutiv la un turneu final de Campionat European.

Cele două echipe naţionale s-a confruntat ultima oară în 2021: mai întâi la Euro 2020, în faza grupelor, când Italia s-a impus cu Elveţia, scor 3-0, apoi în preliminariile pentru CM 2022 din Qatar, când au remizat de două ori, 0-0 în Elveţia şi 1-1 în Italia.

Superbet oferă cota 1,36 pentru pronosticul X2: rezultat de egalitate sau victorie pentru Italia în meciul cu Elveţia, în timpul regulamentar de 90 de minute.