Euro 2024: Olanda vs Anglia – Britanicii, aproape de a doua finală consecutivă

Minge de fotbal, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Olanda – Anglia, meci contând pentru semifinalele turneului final al Campionatului European, este programat, miercuri, 10 iulie, de la ora 22:00, pe Signal Iduna Park din Dortmund, şi va fi transmis în direct de Pro TV.

Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, se desfăşoară în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi a adus la start 24 de echipe (campioana en-titre este Italia).

Olanda, în revenire de formă după parcursul dezamăgitor din faza grupelor, şi Anglia, ajunsă cu suferinţă şi noroc în această fază a competiţiei, se întâlnesc în a doua semifinală de la Euro 2024.

Olanda s-a calificat în semifinalele de la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 3 în Grupa D, în care a bifat următoarele rezultate: 2-1 cu Polonia (Gakpo 29, Weghorst 83 / Buksa 16), 0-0 cu Franţa şi 2-3 cu Austria (Gakpo 47, Depay 75 / Malen 6a, Schmid 59, Sabitzer 80), în optimile de finală a trecut de România, scor 3-0 (Gakpo 20, Malen 83, 90+3), iar în sferturile de finală a eliminat-o pe Turcia, scor 2-1 (De Vrij 70, Gakpo 76 / Samet Akaydin 35).

Naţionala care îl are ca selecţioner pe Ronald Koeman a pierdut doar de două ori în ultimele 12 meciuri, o dată chiar la Campionatul European din Germania, 2-3 cu Austria, iar în nouă din precedentele zece partide susţinute de „portocala mecanică” s-au marcat peste 2,5 goluri.

Olanda, care ocupă locul 7 în clasamentul FIFA, are în palmares un titlu european, cucerit în 1988 (2-0 într-o finală cu URSS), şi a lipsit o singură dată, în 2016, de la ultimele zece turnee finale ale Campionatului European.

Anglia s-a calificat în această fază a turneului final după ce a terminat pe locul 1 în Grupa C, în care a înregistrat următoarele rezultate: 1-0 cu Serbia (Bellingham 13), 1-1 cu Danemarca (Kane 18 / Hjumland 34) şi 0-0 cu Slovenia, apoi a trecut în optimile de finală de Slovacia, 1-1 după 90 de minute, 2-1 după 120 de minute (Bellingham 90+5, Kane 91 / Schrany 25), iar în semifinale a eliminat-o pe Elveţia, 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute (Saka 80 / Embolo 75), 5-3 după executarea loviturilor de departajare.

Selecţionata lui Gareth Southgate, finalistă la ediţia precedentă, este cea mai valoroasă de la Campionatul European, dacă ne raportăm la informaţiile oferite de site-urile de specialitate, având patru dintre cel mai bine cotaţi şase fotbalişti de la Euro 2024 (lider este Jude Bellingham, evaluat la 180 de milioane de euro).

Anglia este pe locul 4 în clasamentul FIFA şi a lipsit doar în 2008 de la ultimele zece turnee finale continentale, cea mai mare performanţă a britanicilor fiind finala pierdută în 2021, cu Italia, scor 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 2-3 după executarea loviturilor de departajare.

Cele două reprezentative s-au întâlnit ultima oară în 2019, în semifinalele turneului final din Nations League, la Guimaraes (Portugalia), când Olanda s-a impus în partida cu Anglia, scor 3-1 după prelungiri (1-1 după 90 de minute).

Superbet oferă cota 1,50 pentru pronosticul Total Goluri Peste 1,5: cel puţin două goluri marcate, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Olanda – Anglia.