EURO 2024: Spania, calificare în sferturi – Victorie contra revelației Georgia

Spania, nationala de fotbal. Foto: Mohamad Hosaini/NurPhoto/Shutter / Shutterstock Editorial / Profimedia

Spania, una dintre principalele favorite la câștigarea EURO 2024, s-a calificat duminică în faza sferturilor, după ce a învins naționala Georgiei, scor 4-1.

Spania – Georgia 4-1

Selecționata pregătită de Luis de la Fuente nu a dezamăgit nici în optimile EURO 2024 și s-a impus în fața Georgiei, într-un meci în care doar intervențiile lui Mamardashvili au făcut ca scorul să fie doar 4-1.

Georgienii au început meciul cu curaj și au deschis scorul în minutul 18, la o fază la care Le Normand și-a înscris în proprie poartă.

Ibericii au restabilit însă egalitatea până la pauză prin Rodri, care l-a învins pe Mamardashvili cu un șut plasat (min 39).

În a doua repriză, Spania s-a năpustit la poarta lui Mamardashvili, care a încercat cât a putut să mențină un scor care să îi dea speranțe Georgiei, dar a fost imposibil.

În ciuda numeroaselor sale intervenții, spaniolii au trecut la conducere încă din minutul 51, prin Fabian Ruiz.

Spre finalul partidei, Spania s-a desprins prin golul lui Nico Williams (min 75), iar scorul final a fost stabilit de Dani Olmo, în minutul 83.

Așadar, Spania va juca în faza sferturilor contra Germaniei.