Euro 2024: Spania vs Franţa – Înfruntarea titanilor

Minge de fotbal, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Spania – Franţa, meci contând pentru semifinalele turneului final al Campionatului European, este programat, marţi, 9 iulie, de la ora 22:00, pe Allianz Arena din Munchen, şi va fi transmis în direct de Pro TV.

Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, se desfăşoară în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi a adus la start 24 de echipe (campioana en-titre este Italia).

Spania, cea mai în formă echipă de la turneul final, şi Franţa, ajunsă în „careul de aşi” cu un singur gol marcat, şi acela din penalty (a mai beneficiat de două autogoluri), se întâlnesc în prima semifinală de la Euro 2024.
Câştigătoarea dintre Spania şi Franţa va juca în finală cu învingătoarea partidei Olanda – Anglia (programată, miercuri, 10 iulie, de la ora 22:00).

Spania a ajuns în această fază de la Campionatul European după ce a terminat pe locul 1 în Grupa B, în care a înregistrat următoarele rezultate: 3-0 cu Croaţia 3-0 (Morata 29, Fabian Ruiz 32, Carvajal 45+3), 1-0 cu Italia (Calafiori 55a) şi 1-0 cu Albania (Ferran 13); în optimile de finală a trecut de Georgia, scor 4-1 (Rodri 39, Fabian Ruiz 51, N. Williams 75, Olmo 83 / Le Normand 18a), iar în sferturile de finală a eliminat-o pe Germania, scor 2-1 după prelungiri (Dani Olmo 51, Merino / 119 Wirtz 89).

Naţionala lui Luis de la Fuente este singura care a câştigat toate meciurile de până acum de la Euro 2024, fără a avea nevoie de lovituri de departajare (în ultimele 17 partide doar Columbia a reuşit să o învingă, 1-0 într-un amical disputat la Londra).

Spania ocupă locul 8 în clasamentul FIFA şi are în palmares trei titluri continentale, cucerite în 1964, 2008 şi 2012 (din 1980 şi până acum ibericii au lipsit la o singură ediţie, cea din 1992).

Franţa s-a calificat în semifinalele de la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 2 în Grupa D, în care a înregistrat următoarele rezultate: 1-0 cu Austria (Wober 38a), 0-0 cu Olanda şi 1-1 cu Polonia (Mbappe 56p / Lewandowski 76p); în optimile de finală a trecut de Belgia, scor 1-0 (Vertonghen 85a), iar în sferturile de finală a eliminat-o pe Portugalia, 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 5-3 după executarea loviturilor de departajare.

Reprezentativa „cocoşului galic”, cu Didier Deschamps în postura de selecţioner, este neînvinsă în ultimele opt partide disputate, în care a marcat opt goluri (a pierdut doar două din ultimele 18 meciuri).

Franţa, care ocupă locul 2 în clasamentul FIFA, a câştigat de două ori titlul european, în 1984 şi în 2000, şi participă la al nouălea turneul final continental consecutiv.

Cele două echipe naţionale s-au confruntat ultima oară pe 10 octombrie 2021, la Milano, în finala Nations League, când Franţa s-a impus în partida cu Spania, scor 2-1.

Superbet oferă cota 1,57 pentru pronosticul PsFX: rezultat de egalitate la pauză sau la final, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Spania – Franţa.