Euro 2024: Spania vs Georgia – Duel dezechilibrat la Koln

Minge de fotbal, Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Spania – Georgia, meci contând pentru optimile de finală ale turneului final al Campionatului European, este programat, duminică, 30 iunie, de la ora 22:00, pe RheinEnergieStadion din Koln, şi va fi transmis în direct de Pro TV.

Euro 2024, cea de-a XVII-a ediţie a Campionatului European de fotbal, are loc în Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024, şi aduce la start 24 de echipe (campioana en-titre este Italia).

Spania, considerată una dintre favoritele la cucerirea trofeului european după evoluţiile de până acum, şi Georgia, cea mai mare surpriză a acestui turneu final, se întâlnesc în cea de-a patra partidă din optimile de finală de la Euro 2024.

Spania s-a calificat în fazele eliminatorii ale Campionatului European după ce a terminat pe locul 1 în Grupa B, în care a înregistrat următoarele rezultate: 3-0 cu Croaţia 3-0 (Morata 29, Fabian Ruiz 32, Carvajal 45+3), 1-0 cu Italia (Calafiori 55a) şi 1-0 cu Albania (Ferran 13).

Naţionala lui Luis de la Fuente este singura care a câştigat toate meciurile de pînă acum de la Euro 2024 şi singura care nu a primit gol (în ultimele 15 partide doar Columbia a reuşit să o învingă, 1-0 într-un amical disputat la Londra).

Spania ocupă locul 8 în clasamentul FIFA şi are în palmares trei titluri continentale, cucerite în 1964, 2008 şi 2012 (din 1980 şi până acum au lipsit la o singură ediţie, cea din 1992).

Georgia s-a calificat în optimile de finală de la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 3 în Grupa F, în care a bifat următoarele rezultate: 1-3 cu Turcia (Mikautadze 32 / Mert Muldur 25, Arda Guler 65, Kerem Aturkkoglu 90+7), 1-1 cu Cehia (Mikautadze 45+4p / Schick 59) şi 2-0 cu Portugalia (Kvaratskhelia 2, Mikautadze 57p).

Naţionala condusă de Willy Sagnol a dat după gaza grupelor cel mai bun portar de până acum al turneului final, Giorgi Mamardashvili, precum şi golgheterul competiţiei, Georges Mikautadze, şi are doar două înfrângeri în ultimele 10 meciuri (în rest, şase victorii şi două remize).

Georgia este pe locul 75 în clasamentul FIFA şi participă în premieră la un turneu final al Campionatului European.

Cele două echipe naţionale s-au confruntat ultima oară chiar în preliminariile pentru Euro 2024, când Spania a demolat Georgia, 7-1 în deplasare şi 3-1 acasă.

Superbet oferă cota 1,67 pentru pronosticul Pauză/Final 1/1: Spania să conducă la pauză şi să se impună la final, în timpul celor de 90 de minute regulamentare, în meciul cu Georgia.