Europa League: Corvinul, încă un rezultat onorabil – Hunedorenii, remiză albă cu vicecampioana Croației

Florin Maxim Foto: Vlad Suheschi / imago sportfotodienst / Profimedia

Corvinul Hunedoara a remizat pe stadionul Municipal din Sibiu, în turul doi preliminar al UEFA Europa League, contra celor de la Rijeka, scor 0-0. Câștigătoarea Cupei României a avut șanse mari de a câștiga partida.

Corvinul Hunedoara – Rijeka 0-0

Hunedorenii au cerut lovitură de la 11 metri în minutul 9, la o fază la care un jucător al oaspeților a lovit mingea cu mâna.

Prima ocazie de gol le-a aparținut croaților. Marco Pasalic a șutat de la distanță, dar mingea s-a dus alături.

Pîrvulescu a fost aproape de a deschide scorul. Jucătorul Corvinului nu a reușit să ajungă la timp la centrarea lui Neacșa.

Niko Jankovic a irosit cea mai mare șansă a oaspeților în repriza a doua. Jucătorul celor de la Rijeka a trimis o centrare șutată, iar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Corvinul a egalat situația la ocazii mari de gol, după ce lovitura de cap a lui Lupu s-a dus pe lângă poarta croaților.

În minutul 81, Fruk a executat o lovitură liberă, însă mingea expediată de acesta a trecut peste poartă.

Pe final, câștigătoarea Cupei României a ratat o nouă mare ocazie de gol prin Pîrvulescu. Acesta a pătruns în careu și a șutat la poartă, dar mingea a ajuns în brațele portarului advers.