VIDEO Europa League: Corvinul Hunedoara, victorie fantastică la 42 de ani de la ultima prezență în cupele europene

Jucătorii Corvinului Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României, a reușit o victorie fantastică în primul tur preliminar al UEFA Europa League. Hunedorenii au învins în deplasare formația Paksi, scor 4-0, în manșa tur.

Paksi – Corvinul Hunedoara 0-4

Corvinul Hunedoara a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în turul doi preliminar al UEFA Europa League.

Formația antrenată de Florin Maxim a câștigat în fața maghiarilor de la Paksi, într-un meci în care hunedorenii și-au dominat adversara chiar sub privirile lui Dominik Szoboszlai, jucătorul celor de la Liverpool.

Hunedorenii au deschis scorul după doar 9 minute prin Sergiu Buș, jucătorul plecat de la Poli Iași, care a punctat cu o execuție superbă.

Mai mult decât atât, Corvinul și-a dublat avantajul în prelungirile primei reprize, la o fază finalizată de Marius Lupu (min 45+2).

Câștigătoarea Cupei României a continuat jocul entuziasmant și în a doua repriză, iar în cele din urmă a venit și golul al treilea, în minutul 86, el fiind înscris de Marius Lupu. Tot acesta a făcut tripla în al treilea minut de prelungire.

Gazdele au rămas și în inferioritate numerică în minutul 76, când Szabo a văzut direct cartonașul roșu.

Returul este programat pe 18 iulie, la Sibiu, de la ora 21:00.