fanatik.ro: Gara din România prin care a trecut “trenul morții”. Acum a devenit monument istoric
- Redactia Hotnews
fanatik.ro
![Gară, Foto: Freepik](https://hotnews.ro/wp-content/uploads/2024/04/image-2024-05-21-27151987-41-gara.png?w=800&h=490&crop=1)
Gară, Foto: Freepik
În vara anului 1941, un tren cu o încărcătură specială avea să treacă prin Gara Podu Iloaiei. În prezent, această gară se află pe traseul Iași – Târgu Frumos – Pașcani. Puțini dintre cei care trec pe aici îi cunosc povestea.
Pe data de 30 iunie 1941, din Gara Iași au plecat două trenuri de marfă. Unul dintre ele a avut ca punct final al călătoriei Călărașiul, iar cel de-al doilea s-a îndreptat către Gara Podu Iloaiei. Citește mai mult pe fanatik.ro