Favorita numărul șase, eliminată în sferturi la WTA Birmingham de locul 190 mondial – Tabloul complet al semifinalelor

Leylah Fernandez Foto: Anna Gowthorpe / Shutterstock Editorial / Profimedia

Leylah Fernandez a fost eliminată în sferturile turneului WTA de la Birmingham, după ce a fost învinsă în trei seturi de Ajla Tomljanovic, scor 6-1, 3-6, 2-6.

Leylah Fernandez, învinsă în sferturi la Birmingham de Ajla Tomljanovic

Leylah Fernandez, ocupanta locului 33 WTA, a fost eliminată în sferturile turneului de la Birmingham.

Cap de serie numărul șase la turneul britanic, canadianca a cedat în trei seturi în duelul cu Ajla Tomljanovic (190 WTA), la capătul unui meci ce a durat o oră și 47 de minute.

Cu toate că a câștigat primul set, Leylah Fernandez le-a cedat inexplicabil pe celelalte două.

Astfel, Ajla Tomljanovic își continuă parcursul de vis de la Birmingham, iar în semifinale o va înfrunta pe Anastasia Potapova (7), cea care a trecut în sferturi de Barbora Krejcikova (2), scor 6-1, 6-4.

Elisabetta Cocciaretto – Yulia Putintseva

Ajla Tomljanovic – Anastasia Potapova (7)

Rothesay Classic Birmingham este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 17-23 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de $267,082. Campioana en-titre este Jelena Ostapenko