Germania, calificare en fanfare în sferturile EURO 2024

Naționala Germaniei Foto: Bradley Collyer / PA Images / Profimedia

Echipa națională de fotbal a Germaniei a obținut calificarea în sferturile EURO 2024, după ce s-a impus fără mari emoții în duelul cu Danemarca, scor 2-0.

Germania – Danemarca 2-0

Selecționata pregătită de Julian Nagelsmann continuă cursa către câștigarea EURO 2024, după un nou triumf convingător.

Germania a învins Danemarca, scor 2-0, într-un meci disputat pe Westfalenstadion din Dortmund.

Nemții au început tare partida și au reușit să marcheze după doar patru minute prin Schlotterbeck, însă golul acestuia a fost anulat pentru un fault în atac.

În minutul 34, Michael Oliver a întrerupt partida din cauza fulgerele agresive care s-au abătut asupra stadionului din Dortmund.

Timp de trei minute, jucătorii au stat marginea terenului, după care au coborât la cabine alături de cei din staff.

La doar câteva minute după ce jucătorii au părăsit terenul de joc, a început să plouă cu grindină de dimensiuni mari.

După aproximativ 25 de minute, jocul a fost reluat în condiții de siguranță.

În debutul reprizei secunde, Andersen a punctat pentru danezi (min 48), însă, după consultarea VAR, reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

La faza imediat următoare, fundașul danez a comis henț în careu, iar din lovitura de la 11 metri rezultată, Kai Havertz a deschis scorul pentru Germania (min 53).

Au urmat mai multe momente bune pentru nemți, care au trecut la controlul jocului. Mai mult decât atât, dintr-o degajare a lui Schlotterbeck, Musiala a rămas singur cu portarul și a punctat pentru 2-0 cu un șut plasat la colțul lung (min 68).

Nemții au mai înscris încă o dată în prelungiri prin Wirtz, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid.

În sferturi, Germania va întâlni câștigătoarea duelului dintre Spania și Georgia.